Mesajı Okuyun
Old 29-01-2007, 16:37   #5
DenizSu

Soru Anahtar teslimi, bilirkişinin tespit ettiği sürede kiralanandan yararlanma imkanı?

Sayın üyeler,

Benzer bir konu olduğu için sorumu buraya ekliyorum.
Ev sahibinin anahtarı teslim alması için nasıl bir yol izlenebilir?

Ben 1 ay sonra cikacağımı sözlü bildirdim, yazılı olarak da önümüzdeki günlerde noterden bildirimde bulunacağım. Ama anahtarı nasıl teslim edeceğim ki? Teslim almayabilir. Teslim yöntemi nedir?

Ayrıca fiilen anahtarı teslim ettikten sonra "en az" iki ay daha mı ödeme yapmam gerekecek? Bu iki ay içinde evde oturamaz mıyım? Yani şimdiden iki ay sonra çıkacağımı resmen bildirsem ve evi kiracı adaylarına göstersem de yine dairenin boş kalacağı en az iki ay daha (ya da bilirkişinin tespit ettiği süre ) ödeme mi alınacak benden?

Ayrıca rayiç kira ve depozit tespiti de isteyemez miyim bilirkişiden? Belki ederinin üstünde kira ve depozit isteyecek ve bu yüzden kiraya veremeyecektir. (Ben rayiçin üstünde ödedim her iki kalemi de,sırf didişemediğim için arttırdım kirayı...Tutarken de çok özel zorluklarım vardı, 10 günde bir kira evi bulmaya mecburdum).

Teşekkürler.

Ek :Kira sözleşmesinde, sözleşme süresinden önce fesih durumu ve kalan kiranın ödenmesine dair açık bir hüküm yok. Bu hüküm neye dayanıyor?

Bunu ülkemizde bilen de yok, şimdiki emlakçılar ev sahiplerine bilgi veriyor anladığım ama kiraya verirken ses çıkarmıyorlar bu konuda.