Mesajı Okuyun
Old 07-06-2010, 13:57   #30
Franz Kafka

Ben de bir hukuk fakültesi öğrencisi olarak tartışmaya dahil olmak isterim.Bugün itibari ile hukuk fakültelerinin sayısı oldukça artmış durumdadır.Hemen, hemen her üniversite-ayrı binası olsun olmasın- bir hukuk fakültesi açmıştır.Vakıf üniversiteleri, artık işi ticaret dçktüklerinden ve hukuk fakültelerine de talebin çok olmasından yararlanarak, YÖK'ün de bu aralardaki hoşgörüsü ile fırsatı kaçırmadan fakültelerini açmışlardır. Ama işin ilginç yanı daha hiç öğretim üyüleri, binaları, hatta bir stratejileri bile mevcut değildir. Ama son günlerde gördüğüm kadarıyla, yüksek maaşlarla çoğu iyi devlet üniversitesi öğretim üyesini, deyim yerindeyse transfer etmiştir. Devlet üniversitelerinde de kalite düşmeye başlamıştır. Bazı değerli arkadaşların da belirttiği gibi eğitim herkesin hakkıdır ve ben de isterim ki herkes hukuk eğitimi alsın. Ama malesef böyle giderse herkes hukuk eğitimi değil, hukuk eğitmemesi alacaktır ve yine "kaş yapalım derken, göz çıkarmak" deyimine sahip çıkılacaktır. Hukuk Fakültesi demek, avukatlık, hakimlik, savcılık demek değilse de, en azından onlara giden en büyük adımdır. Bu yüzden en kaliteli olması beklenen kişilerin, kalitelerinin düşmesini istemeyiz.
Bir diğer değerli arkadaşımın cevabında belirttiği üzere, diğer mesleklerde hukukçu kimliğine elbette ihtiyaç vardır ama diğer mesleklerin kimliğini nasıl karşılayacağız.O zaman herkes hukuk okusun, sonra öğretmen olsun, doktor olsun mu demek oluyor bu. Bence eğer böyle birşey istiyorsak bu mesleki eğitimlerin içine daha çok hukuk dersi koyarak başarabiliriz.Aksini düşünmek imkansız.
Yine ayrı bir konuda hukun ucuzlamasını isteyen değerli arkadaşım.Bir insanın hak araması en doğal hakkıdır.Değerli meslektaşlarımın belirttiği gibi hukuki yardım, mudafi gibi destek kurumları mevcuttur. Zaten Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi mevcuttur ve bu ücretlerin altında dava kabul etmek yasaya aykırıdır. Yani onbin hukukçu da olsa bunun altında resmi olarak alamaz. Ama yasal olmasa da alabilir. Ama bu sefer de şimdi hukuk, hukuk diye sevinçle gidenler; o zaman neden başka böülm okumadım diye mesleklerinden nefret eder hale gelmiş olacaklar ve bir bölüm daha yıpratılmış olacak.
Ben açıkçası, YÖK' ün yaptığını hiç doğru bulmuyorum. Hukukun rotasını Titanik'in rotasına benzetiyorum. Bu sözel olarak ayakta kalmayı başarmış bir bölümü daha idam sehbasına çıkarmaktır. Sanırım yakında Üniversite mezunları sokakta mendil satmaya, lambalarda cam silmeye başlayacaklar.Ve bu hiç de hor görülmeyecek gibi.