Mesajı Okuyun
Old 04-05-2010, 10:52   #4
üye18734

Daha önce başka bir siteye yazmıştım.

Bugün itibariyle 89 adet hukuk fakültesi mevcut. Bu sayının artması beni daha da mutlu ediyor.Hukuk fakültesinden mezun olan her öğrencinin yalnızca hakim, savcı ve avukat olacağı şeklinde bir kural bulunmamaktadır. Ülke olarak, diğer mesleklerde de hukukçu mantığı bulunan yetkili ve görevlilere ihtiyacımız bulunmaktadır.
Bu fakültelere, bu yıl toplam 8350 öğrenci yerleşecek. Bu sayı daha 5 yıl kadar önce 4400 kadardı. 8350 mezun arasından daha fazla akademisyen, hakim savcı avukat, ve şirket/kurum yöneticileri çıkacaktır.
Artık, hukukçu kimliği daha fazla kimseye kazandırılmış olacak.
Bilen ve bilmeyen ayrımı nesnel bir şekilde yalnızca sınavla yapılabilir. Şuan ki sınavsız sistem herkesi bilen kabul etmektedir. Mevcut uygulamadaki sözlü mülakat, Yazılı sınav ile desteklenerek objektif kriterler sağlanacaktır.
Dünyanın hiç bir ülkesinde avukat olmak bizdeki kadar kolay değildir.
Liselere, Üniversitelere giriş sınavsız yapılabilir mi?
Berberlik, Emlakçılık dahi sınavla yapılabilmektedir.
Avukatlık mesleğinin niteliği gereği, güncel hukuka da hakim olmak gereklidir. Bu sebeple Avukatlık sınavı yalnızca mesleğe girişte değil devamında da ugulanmalıdır. Herşeyden önce adalete daha sağlıklı hizmet etmek ve mesleğin onurunu ve itibarını yükseltmek için her yıl yapılsa dahi böyle bir sınavdan imtina etmem (Mesleğin onuru ve itibarının yüksek tutulmasının gerekliliği, şahsi egoları tatmin için değil, Avukatlığın "adil yargılama"nın teminatı olmasından ileri gelmektedir).
Benzer tartışmalar Anadolu Liselerinin sayısının arttırılmasında da yaşanmıştı.
Mevcut Hukuk Fakülteleri/Anadolu Liselerinin popülaritesinin azalacak olması yenilerinin açılmasına engel değildir. Daha fazla yetişmiş insan ülke değerlerini arttıracaktır.
"Pasta" dan daha az pay alınacak olması ülke değerlerinin arttırılmasına engel olamaz.
Ayrıca bu sınavlarda derecelere girenler taşradaki küçük hukuk bürolarında değil, büyük hukuk büroları ve şirketlerde hakkettikleri kademelerde çalışacaklardır.

Netice olarak açık öğretim de olsa daha fazla hukuk fakültesi açılması, seviyesi yüksek sınavların da arttırılmasıyla ülke değerleri artacaktır.