Mesajı Okuyun
Old 05-05-2008, 16:13   #51
barisokcuoglu

bu konuyu çok geç farkettim. belki de arkadaşların ilgisi dağılmıştır, ama bu konuda birkaç söz etmek isterim...
öncelikle kurusıkı silah konusu açıklanmış yeterince, bunu düşünen meslektaşlarım ne olur vazgeçsinler, taşımamaktan daha tehlikeli kanaatimce.
gerçek silahlara gelince, bana göre silahlanma karşıtı arkadaşlar biraz fazla yüksekten konuşuyorlar ve karşı görüştekileri biraz erken aşağalıyorlar.
avukatlık yüksek risk içeren meslek grupları arasında sayılabilir. bu nedenle silah taşıması gerekip gerekmediğine yine sadece meslektaşımız karar vermelidir. silah taşıma..., iğrenç birşey..., mafyacı mı olacaksın... tarzında sert çıkışları hiçbir meslektaşımız haketmez... ne yapmalıdır avukat peki sizce? kendisine silah çekildiği zaman, 7 kurşunla ateş edildiği zaman..? elbette meşru müdafaa şartları dahilinde cevap vermelidir. bunun mertlikle, kabadayılıkla, mafyacılıkla hiçbir ilgisi yoktur. bazı arkadaşlar şöyle diyebilir, ''ben bana saldırılması halinde boynumu bükerim silah taşımaktansa gerekirse ölmeyi göze alırım''. buna hiçbir itirazım yok, tercihtir. ancak bana, aileme, ya da başka bir şahsa karşı yapılan saldırıya karşı anında sınır dahilinde cevap vermek de bir haktır, bunu kullanmam beni canavar, mafyacı, tatar ramazan vs. yapmaz.
not : (tamamen kendi görüşüm olarak), yasal silahlanma taraftarıyım. bu tabunun kaldırılarak, gerekli eğitimler zorunlu tutularak, her vatandaşa silah sahibi olması hakkı tanınması taraftarıyım. yasanın verdiği silahın yasadışını durduracağını düşünüyorum. silaha karşı olanların çabalarına katılmasam da saygı duyuyorum. tümden yasaklatmaya çalışıyorlar. ancak tamamen yasaklanmasını isteyen arkadaşlar, bir gece yarısı evimin kapısı kırılıp içerideki herkese saldırılıp, bir hafta boyunca tecavüz edilmeyeceğinin garantisini versinler, ya da tamamen barışçı amaçla otostop gezisinde tecavüz edilip öldürülmeyeceğimin, ya da hacze gittiğim iş yerinde 1500-YTL için 5 kurşunla can vermeyeceğimin. (üç olay da yaşandı, üçyüz örnek daha verilebilir)
bu garantileri verirseniz yanınıza katılacağım söz veriyorum... saygılarımla