Mesajı Okuyun
Old 14-03-2008, 23:53   #49
Gemici

Alıntı:
Yazan agah
Hukuk düzeni, saldırıyla orantılı güç kullanarak kendini savunmayı meşru görür.
Ceza Kanunu
Meşru savunma ve zorunluluk hâli
MADDE 25. - (1) Gerek kendisine ve gerek başkasına ait bir hakka yönelmiş, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı o anda hâl ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.
(2) Gerek kendisine gerek başkasına ait bir hakka yönelik olup, bilerek neden olmadığı ve başka suretle korunmak olanağı bulunmayan ağır ve muhakkak bir tehlikeden kurtulmak veya başkasını kurtarmak zorunluluğu ile ve tehlikenin ağırlığı ile konu ve kullanılan vasıta arasında orantı bulunmak koşulu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.

Meşru savunma ve zorunluluk hali, ceza kanununun 25.ci maddesinde de belirtildiği gibi ‘.. bir hakka yönelmiş, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı...’ kast ediyor; olabilecek olanı, olması ihtimali bulunanı değil.

Bir hakka yönelik olabilecek olan, olması ihtimali yüksek olan tehlikeden kurtulmak için tüm avukatlar silah taşıma ruhsatı alsın ve silah taşısın derseniz, Türkiye’de sokağa çıkan herkese, özellikle bir çoğu kapkaççıların kurbanı olan kadınlara da, silah taşıma ruhsatı verilmesini ve onların da silah taşımasını savunmanız gerekir. Aynı gerekçe ile tüm Türkiye’yi silahlandırabilirsiniz, çünkü potansiyel tehlike herkes için geçerli.

Alman pasifistlerinin kullandıları bir slogan war: ‘Frieden schaffen ohne Waffen’(silah olmadan/silahsız olarak barış sağlamak)

Kimse alınmasın ama, ortada herhangi bir tehlike ve kendisine yönelmiş herhangi bir saldırı yokken, silah ruhsatı alıp belime bir silah takayım, potansiyel saldırganları korkuturum, diyen hukukçu tipi garibime gidiyor nedense! Dedim ya, kimse alınmasın, bu sadece benim düşüncem. Toplumsal güvenin sağlanmasını ve adalet kurumunun gereği gibi işlemesini ve işletilmesini hukukun ve hukuk devletinin görevi olarak görüyorum. Bunun koşullarını sağlamakla yükümlü olanlar da en başta hukukçulardır.

Gerçekten bir tehlike ve saldırı ile karşı karşıya olupta, kendisini korumak için ruhsat alan ve silah taşımaktan başka çıkış yolu bulamıyanlara sözüm yok.

Saygılarımla