Mesajı Okuyun
Old 04-10-2012, 12:45   #8
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Okumadığımı nereden biliyorsunuz? Yasayı okumak yetmez, anlamak da gerekli.
12. madde yasağı koyan değil, 11. maddedeki yasağın istisnalarını belirten maddedir.
11. madde "Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile bağdaşması mümkün olmayan her türlü iş avukatlıkla birleşemez." demekte, 12. madde ise "Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen" ve avukatlıkla birleşebilen işleri istisna olarak sıralamaktadır.
Sözettiğiniz programı izlemedim ama yazdıklarınızdan; avukatın bir yarışma programına katıldığını, bu programda ücret karşılığı şarkıcılık yapmadığını, sadece şarkı söyleyerek yarıştığını anlıyorum. Bunu engelleyen bir yasa hükmü, bir meslek kuralı yoktur.
Kaldı ki, rekabet yasağının bu maddelerle bir ilgisi de bulunmamaktadır. Anlattığınıza göre avukat, soru üzerine mesleğini söylemiş. Bunda da Avukatlık Meslek Kuralları'nın 7,8 ve 9. maddelerine bir aykırılık yoktur. Ne yapsaydı yani, mesleğini söylemese miydi? Ya da "Avukatlık mevzuatı gereği mesleğimi söyleyemem." mi demeliydi? Seviyesiz bir program ise olsa olsa 4. maddeye aykırılık olabilir, izlemediğim için bilemiyorum.
Sayın Av.Cengiz Aladağ'ın bu mesajına tamamen katılıyorum.

Anlatılan olayın yasanın 11 veya 12. madde ile bir ilgisi yok, olsa olsa meslek kuralları 4. madde kapsamında değerlendirilebilir, ancak o madde kapsamında böyle katı bir yorum yapmadan da önce bence çok dikkatli düşünmek gerek.

Bir avukatın şarkı yarışmasına katılıp, mesleği sorulduğunda "yalan söylememesi"ni haksız rekabet/kendini tanıtma/reklamını yapma olarak değerlendirmek bence imkansız. Doktorların da reklam yasağı var, ayrı yarışmadaki bir yarışmacı, doktor olduğunu belirtseydi, siz sesi güzel olduğu için kendisinden tıp hizmeti alır mıydınız ki, programı seyredenler avukattan hukuk hizmeti almaya teşebbüs etsin?

Baroların komisyonlarında görevli yüzlerce meslektaşımız hergün ana haber bültenlerine/açık oturumlara çıkıp isimlerinin altında "X Barosu Y Komisyonu Başkanı/Üyesi" yazılarıyla hukuki konularda yorumlar yapıyorlar. Eğer hiç tanımadığı kişilerin avukatlara iş getirmesine yol açacak bir girişim ararsak sanırım bundan daha verimli(!) olanını bulamayız. (ki bence bu bile meslek kurallarına aykırı DEĞİLDİR). Hal böyle iken bir yarışmada sorulduğu için mesleğini paylaşmak zorunda kalan bir meslektaşımıza disiplin cezası öngörmeye ben kendi adıma katılma imkanı bulamıyorum.