Mesajı Okuyun
Old 29-09-2007, 12:19   #60
apple pie

Sözkonusu işadamı Henry Ford'dur. Ve kesinlikle kendisine hak veriyorum. Hasta iyileşemediğinde yada öldüğünde bu tecellidir, dava kaybedildiğinde avukat ya müvekkilini satmış, karşı tarafla anlaşmış, ya işi savsaklamış yada beceriksizdir. Muayenehaneden içeri girdiğinde herkes oraya girmenin bir bedeli olduğunu bilir, avukatlık bürosunda olduğu gibi kısaca bişey danışacaktım diyerek oturduktan sonra çıktığında aklınıza gelen bu adamın kısa anlayışı buysa uzunu sonsuza kadar gider demezsiniz ve çıkarken de vizite ( danışma) ücreti ödemez,hadi size iyi günler diyip çıkar gider. Başı ağrıyan bir hasta gittikten sonra doktorun kafası eğer kendi fiziki durumundan kaynaklanan bir rahatsızlığı yoksa ağrımaz, ama müvekkil yada borçlu yada sırf tabelanızı görüp içeri girmiş ve başlangıçta gerçekten hukuki sorunlarını olduğunu düşündüğünüz biri gittiğinde avukat olarak başınız çok ama çok ağrır.
Belki de bu durum avukatlıkta yapılan işlemlerin insanların gözünde soyut olmasından, ellerinde herhangi bir alet olmaması, yaptıkları işi bir şekil olarak gösterememelerinden kaynaklanıyordur. Bir defasında bir borçlu bana asgari karşı vekalet ücreti için şunu söylemişti;
"Ne yaptın ki; Gürün'den ( kendisinin geldiği ilçe) buraya araba mı sürdün?"
Ben de ona; -ben avukatım şoför değilim ki- dedim, ama sanırım bunu zaten anlamak istemiyordu.
Doktor sadece doktordur ve işini yapar.Evet ama avukat dediğin zaten sadece avukat olmamalıdır. Avukat, alacaklının kendisinin bile yerini bilmediği, hatta senette sadece ismi yazan borçluyu bir dedektif gibi araştırma yaparak bulmalıdır. Savunma sanatlarında usta olmalıdır. Siyah kuşak sahibi olmak tercih sebebidir. Çünkü müvekkil bazen bunu da beklemektedir. Hacizlerde nakliye vasıtalarını, işçileri temin etmek te onun görevidir. Keşiflerde, kimi zaman dizine kadar çamurun içine girmelidir, dikenli tarlaların içinde dolaşabilmelidir, duruşmalarda hakimin karşısında sus pus olmamalıdır, gerektiğinde hakimi azarlamalıdır.(bu kelime ne kadar yanlış olsa da konuşmaları birebir aktarmak adına yazıyorum.Çünkü bunu yapan yada yaptığını söyleyen avukatları metheden çok kişi görmüşümdür.)
Doktor sizi bir kez tedavi yada ameliyat ettiğinde bu referansla, tek sefer verdiğiniz para ile tüm hastalıklarınızı tedavi etmesini, size bilgi vermesini isteyemezsiniz. Ama bir avukatınız varsa ve tek bir davanıza dahi bakıyor olsa; tüm hukuki sorunlarınız, diğer yazılacak dilekçeleriniz için ,bilimum eş, dost ve akraba-i taallukatınızın sorunlarında,resmi kurumlarda karşılaştığınız, aslında hukuku yada avukatı ilgilendirmeyen problemlerde bile gece gündüz, tatil demeden avukat emrinize amade olmalıdır.
Genellikle kimse doktor akrabasına beni ücretsiz ameliyat et demez ama avukata işimi yap der.....vs. vs.
Neticede biz de "sosyalin tıbbını"(eskiden öyle derlerdi şimdi TM oldu ama) bitirdik ama durumumuz farklı)
Ford yaşasaydı da avukatı olma şansına kavuşsaydık.))