Mesajı Okuyun
Old 19-11-2018, 16:45   #21
Av. Ayşe Yasemin

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
1.) Kadastro tespit tarihi 2013 veya daha sonraki bir tarih olduğundan olayda Kadastro K.m.12/3 m.sinde öngörülen 10 yıllık hak düşürücü süre henüz dolmadığından "kadastrodan önceki nedenlere dayalı olarak" kadastro tespitine itiraz edilerek tapunun iptali ve tescil istenebilir.

2.) 2014 tarihli Dernekler K.nun 15/2 ve Yönetmeliğin 90 m.göre derneğin feshinin hüküm ifade edebilmesi ve bunun sonucu olarak dernekler kütüğünden kaydının silinerek derneğin kapatılmış kabul edilebilmesi için tasfiye ve tahsis işlemlerinin tamamlanması gerekir. Somut olayda eski dernek üzerinde halen taşınmaz mal kaydı bulunduğuna göre tasfiye tamamlanmamış olup eski dernek henüz kapatılmış durumda değildir.

3.) Bu aşamada tamamlanacak tasfiye işlemlerinde yürürlükte olan 2004 tarihli Dernekler K.uygulanacaktır. Kaldı ki, derneklerin sona erdirilmesi ve tasfiyesi işlemleri kamu düzeni ile ilgili olduğundan olayda yeni kanun hükümleri geriye yürütülecektir.

4. Derneğin daha önce feshedildiğine dair bir kayıt ve belge mevcut değilse önce sulh hukukta fesih (TMK 89) veya feshin tesbiti (TMK 87) davası açılıp sonuç alındıktan sonra asliye hukukta tasfiye ile yeni dernek lehine tapu iptali ve tescil davası açılabileceği ,bu davalarda eski dernek tüzel kişiliğinin davalı olarak gösterileceği , bu son davada “ derneğin amacına en yakın ve kapatıldığı tarihte ( tasfiye anında ) en fazla üyeye sahip olma” özelliği mevcut ise ( Dernekler K.m. 15/2) taşınmazın tapu kaydının iptali ile yeni dernek adına tescilin sağlanabileceği, uygun olur.Diye düşünüyorum.

Üstadım çok teşekkür ederim kıymetli cevabınız için. Yaptığım araştırmalar sonucu halihazırda zaten şu an dernekler masasında kayıtlarına rastlanmayan ilk derneğin kendiliğinden sona erdiğinin tespitini sulh hukuk mahkemesinden istemeyi, sonrasında da asliye h.m.de dernek mallarının tasfiyesi davası açmayı düşünüyordum. Sizin mesajınız o nedenle çok mutlu etti beni doğru yolda oluyor olabilirim ve lehe bir hüküm mümkün olabilir Tespit davasında sıkıntı yok ancak derneğin mallarının tasfiyesi davasında usul yönünden sıkıntı yaşamam değil mi?