Mesajı Okuyun
Old 28-06-2012, 15:13   #10
Turgay Kollama

Bu durumda İstanbul'da 5800, İzmir'de 1142, Ankara'da 1428 meslektaşımızın avukat olmasına izin verilecek.

E İstanbul'da 29000, İzmir'de 6100, Ankara'da 11000 avukat var.

Dağdan gelen bağdakini kovamayacağına, avukatlık mesleğinde de emeklilik olmadığına göre, en yaşlı üyemizden başlayarak aşağı doğru sayacaksınız. Avukatlık yaş ortalaması 45'e çıkacak

10bin nüfuslu ilçelerde 5 tane avukat olmak isteyen varsa, olmaz bizim kotamız 3, üçüde dolu git diğer ilçelerin kotasına bak diyeceksiniz. Hayalim vardı, idealisttim, çevrem vardı, avukatlık yapmak istiyorum... Olmaz kardeşim kota dolu dedik git başka meslek yap!

Şaka bir yana doğruları söylemek gerekirse, günümüz şartları zaten genç avukatları yeterince canından bezdiriyor, işveren avukatlar da bu genç avukatlar mesleklerinden soğusun diye ellerinden geleni yapıyor.

Total avukat sayınızın büyük çoğunluğunun maaşlı olarak çalıştığını düşünürseniz burada tartışmanız gereken konunun avukatlığa kota uygulamak değil de sosyal ve sendikal haklarının geliştirilmesi ile işveren avukatlığının sıkı denetim altına alınması olduğunu anlarsınız.

Saygılarımla.