Mesajı Okuyun
Old 28-06-2012, 10:51   #8
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
(*) Hukuk ile ilgisiz alanlarda başarılı olan avukata şahit olmadım.
Ben de hukukçu olduğu için başarısız olan kimse görmedim.

Hukuk mezunu olan ama avukatlık yapmayan ünlülerin listesi epeyce uzundur: Gazeteciler, sunucular, tiyatrocular, profesyonel siyasetçiler saymakla bitmez.

Ünlü olmayanlar için ise liste çok daha uzundur: Müfettişler, müdürler, özel sektördeki yöneticilerin sayısı çok daha fazladır.
Alıntı:

Ticaret yapmaya kalkışanların ise neredeyse %99'u avukatlık mesleğine geri dönmek zorunda kalmıştır.
Bu istatistik doğrudur. Ama sadece hukuk mezunları için doğru değil, herkes için doğrudur: Ticaret yapmaya kalkanların yüzde 99"u başarısız olur.

Bu nedenle zaten kimseye kendi işini kurmasını önermiyorum. Özellikle hukukçu olup da onca çalışma olanağı varken ticaretin riskine girmenin hiç bir anlamı yok. Ticaret sanıldığı gibi çok para kazandıran bir alan değildir: Ölüler sanır ki diriler her gün pasta yiyor.

Ticaret ancak ve ancak sermaye ile yapılır. Ticarette kazanan tacir değil, sermayedir. Sermaye bile her zaman başarılı olamaz.

Özetle, avukatlık hukukçuların mesleğidir ama hukukçuların tek mesleği değildir. Eğer her hukuk mezunu avukat olursa avukatlığa meslek demek zorlaşacaktır.

Avukatlık bir kamu hizmetidir. Avukatlığın koşulları arz talep dengesi ile sağlanmaya elverişli değildir.

Her baro kendi ihtiyacı kadar üyeyi kendisi kabul etmeli veya ihtiyacından fazlasını kabul etmemelidir. Baronun ihtiyacı olan üye sayısı baro çevresinin nüfusu ve ekonomik canlılığı ile önceden kurala bağlanabilir.

Saygılarımla