Mesajı Okuyun
Old 08-05-2002, 11:41   #1
peace

Varsayılan Fuzuli İşgal

Merhabalar

Müvekkilim,yaklaşık 6 yıl önce adi ortaklık şeklinde bir iş yerine ortak oluyor.Daha sonra ortağı iş yerini müvekkilime devrediyor.Ve 5 yıldır iş yeri müvekkilim adına devam ediyor.
1-Bu iş yerinin bulunduğu dükkanın kira sözleşmesi, müvekkilimin ortak olmasından önce başladığı için ortağı adına.(eski ortak)
2-Yine müvekkilimden önce,kiracı ile kiralayan arasında sorun yaşandığı için kiracı mahkemeden ödeme yeri tayin ettirmiş ve 9 yıldır kira buraya yatırılıyor.Bu mahkemenin belirlediği ödeme yeri olduğu için de kira,müvekkilim tarafından da (ortaklık sona erdiği halde) kararda görünen kiracı adına yatırılmaya devam ediyor.
3-Kiralayan-mal sahibinin kiralananın olduğu yerde başka dükkanları da var ve buralara gelip gidiyor.
Sorular
A_Kiralayan müvekkilime fuzuli işgal nedeniyle dava açabilir mi?
B-Müvekkilimin kiracı sıfatı olmamasına rağmen ortak olarak girdiği ve sonrasında yalnız devam ettirdiği bu iş yerindeki fiili kiracılık sıfatının 6 yıldır sürüyor olması fuzuli işgal iddiasını geçersiz kılmaz mı?
C-Her kira yılı başlangıcında müvekkilim,kiralayanın avukatıyla görüşerek kirayı arttırıyor.Bunlar fiili kiracılık durumunun zımnen de kiralayan tarafından kabul edildiğine karine oluşturmaz mı?
D_Kiralayanın ben kiracımın bu kişi olduğunu bilmiyorum yeni öğrendim iddiası bu durumda samimi midir?
Teşekkürler ve iyi çalışmalar
Av.Kadriye Gökçadır