Mesajı Okuyun
Old 29-07-2011, 09:00   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan harkan
Sn Konyalı ben mi gözden kaçırıyorum anlayamadım,yolluk uyuşmazlığı tek hakim tarafından incelenmekte ve itiraz konu başlığı altındaki düzenleme :
İYUK md 45
İtiraz
Madde 45
1.İdare ve vergi mahkemelerinin;
b) Valilik, kaymakamlık ve yerel yönetimler ile bakanlıkların ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının taşra teşkilatındaki yetkili organları tarafından kamu görevlileri hakkında tesis edilen geçici görevlendirme, görevden uzaklaştırma, yolluk, lojman ve izinlerine ilişkin idari işlemlerden,
Madde aşağıda sunduğum gibi yazılırsa daha kolay anlaşılır olacaktır:
İYUK md 45
İtiraz
Madde 45
1.İdare ve vergi mahkemelerinin;
b) Valilik,
kaymakamlık ve
yerel yönetimler ile
bakanlıkların taşra teşkilatındaki ve
diğer kamu kurum ve kuruluşlarının taşra teşkilatındaki yetkili organları tarafından
Alıntı:
eger yollukla ilgili bir konu söz konusu ise çıkan sonuç nasıl oluyorda Danıştaya temyiz edilebiliyor....?
Eğer işlem valilik, kaymakamlık ve bakanlıkların taşra teşkilatı tarafından yapılmış değilse İYUK 45.madde kapsamına girmez. Dolayısıyla temyiz hakkındaki hükümlere tabi olur.

Örneğin yolluk uyuşmazlığı bakanlığın veya tüzel kişiliği olan bir genel müdürlüğün işlemi ise İYUK 45.maddesi kapsamı dışındadır ve temyize tabidir.

Saygılarımla

Meraklısına Not:
“Bakanlık taşra teşkilatı” aşağıda sunulan Kanun’un 8.maddesi ile düzenlemiştir:

Bakanlıkların Kuruluş Ve Görev Esasları Hakkında 174 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname İle 13/12/1983 Gün Ve 174 Sayılı Bakanlıkların Kuruluş Ve Görev Esasları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Bazı Maddelerinin Kaldırılması Ve Bazı Maddelerinin Değiştirilmesi Hakkında 202 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun
Bakanlık taşra teşkilatı:
Madde 8 – Bakanlığın kuruluş amaçlarını gerçekleştirmek ve yürütmekte oldukları hizmetleri vatandaşlara sunmakla görevli bakanlık taşra teşkilatı, ihtiyaca göre aşağıdaki kuruluşların tamamından veya birkaçından meydana gelecek şekilde düzenlenir.
a) İl valisine bağlı il kuruluşları,
b) Kaymakama bağlı ilçe kuruluşları,
c) Doğrudan merkeze bağlı taşra kuruluşları.