Mesajı Okuyun
Old 21-02-2007, 16:29   #22
Defne Elif

Sayın Toz,
Yazdıklarınız çok doğru,ama ülkemizde hangi kurum insiyatif alarak sorun çözüyor?İşin aslı sizin belirttiğiniz gibi olmalı.Ama ben müvekkilimin sorununu çözmek için aynı yolu denedim.İlgili Emniyet Müdürlüğüne eldeki Noter araç satış senedi,o güne kadar müvekkil adına tahakkuk ettirilen vergi ve trafik ceza makbuzları ile ödeme dekontlarını da ekleyerek başvurduk.Aldığımız yanıt anımsadığım kadarı ile şöyleydi "aracı satın alan kişinin tescil işlemlerini bizzat yapması gerektiğinden talebiniz reddedilmiştir".Bunun üzerine İdare Mahkemesinde bu işlemin iptali için dava açtık,kazandık,kesinleşti,kesinleşmiş karar ile tekrar başvuru yaptık,tescili yapmak zorunda kaldılar ve müvekkil büyük bir yükten kurtuldu.Maalesef ülkemizde sadece Hukukta değil her alanda ilgili ve yetkililer "işin olmazı" yönünde davranıyorlar.
Sayın Kavukoğlu'nun ortada bir sorun var bu çözülmeli,kötüniyetli alıcı korunmamalı düşüncesine katılıyorum.Ama ortada bir kural varsa buna da herkesin uyması gerekir,rehin durumu varsa muvafakat ile çözülebilir,alıcı yurtdışında ise vekalet ile çözülebilir,taksitler devam ediyorsa yine satış bedelinden bu miktar düşülerek ve rehin alacaklısının muvafakatı ile bu sorun da çözülebilir.Bunların hiç bir olmuyorsa;satış işlemi yapılmamalı.Yapan alıcı da maalesef sonuçlarına katlanacak.Bu durum biraz da tapulu taşınmazların harici satışına benziyor.Bu durumlarla da sık sık karşılaştığımız oluyor bildiğiniz gibi.Ama yasa açıkça bir kural koymuşsa vatandaş buna uymak zorunda diye düşünüyorum.Saygılarımla.Cavit Tuna