Mesajı Okuyun
Old 29-05-2020, 10:01   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

- Boşanmak aşamasında olduğunuzu 5 çocuğunuz olduğunu ve bu çocukların velayetini alıp alamayacağınızı, ayrı yaşamak için ev tutmak istediğinizi, maddi destek için nerelere başvurabileceğinizi sormaktasınız.

- 19 yaşındaki çocuğunuz reşit olduğundan velayet sorunu yoktur. Diğer çocuklarınız için Aile Mahkemesi Hakimi çocukların yararına olan kararı vermeye çalışacaktır.

-Çocukların velayetinin size verilmesi beklenir.. Bunun yanında velayeti almak açısından maddi durumunuzu sorun etmemelisiniz, çünkü velayet size verilirse mahkeme babanın çocuklar için iştirak nafakası ödemesine hükmedecektir. Ayrıca çocukların birbirlerinden ayrılmaması çocukların menfaatine olacaktır. Aile Mahkemesi Hakimi tüm bu durumları değerlendirip çocukların kime verilmesi konusunda çocukların yararına olacak şekilde bir karar verecektir. Bunun yanında çocuk sayınız fazla olduğundan Hakim uzman aracılığı ile veya doğrudan 15-16 yaşındaki çocuklarınızı dinleyip kimin yanında kalmak istediklerini sorduktan sonra karar da verebilir.

-Maddi destek için kaymakamlıklara, valiliklere başvurabilirsiniz. Çocuklu boşanmış kadınlara yardım yapıldığını biliyorum.

-Hukuki süreçlerinizin her aşamasında hak kaybına uğramamak için bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz.