Mesajı Okuyun
Old 18-10-2010, 11:50   #19
Zafer AŞKIN

Asliye Ceza Mahkemesinde , 2 celse üst üste mazeret verdiğim için , hakim tarafından duruşma zaptına "... mazeretlerinin son kez kabul edildiği ,bundan böyle 02.03.2007 tarih ve 26450 sayılı RG. yayıonlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğin 6/3 maddesi gereğince , mazeretin ancak yerine yetkili avukat tayini halinde kabul edilebileceği , aksine hareketin yasal sorumluluk gerektirdiği hususunu içeren davetiye tebliğine " yazılmıştır.
Bu duruşma sabah saat 10.00 da olduğu halde 15.00 sıralarında yapılabilmiştir.
Duruşmada bu ihtara itiraz ederek " bu dava 2005 yılından kalmış olup ,dosyada hala eksik evrak ve ifadeler bulunmaktadır. Her celseye girmeden önce dosyaya bakıp eksiklik var ise mazeret verdim. Başka mahkemelerden beklenen ilamlar hala dosyada mevcut değil. Üstelik verilen duruşma saatleri 3-5 saat arasında gecikiyor. Bizim de icrada işlerimiz var ve büroda da oturmamız gerekiyor." dedim.
sayın hakim " ben duruşmasları istediğiniz güne bırakıyorum " dediğinde ise, " gün önemli değil bir duruşmöa için hem sabahtan hem de öğlenden sonra adliyeye gelip gitmek zorunda kalıyorum" dedim.
Hakim bey " göreviniz mecbursunuz , bizim işimiz de çok ve verdiğimiz saatlere yetişemiyoroz" dedi.
Yanımdaki Manisa Barosunun en eski avukatlarından olan ve eski baro başkanı , bu ihtarat avukata karşı saygısızlıktır" dediğinde tartışma büyüdü.
Tabi ki orada olan diğer avukatlar bu tartışmaya katılmadı.
Baro genel kurullarının yapıldığı bu sıralarda ,CMK dan asgari ücret altında ücret alan ,4-5 yıl devam eden davalarda mazeret veremediği halde ,ek ücret alamayan avukatlara , bu şikayetlerine cevap olarak "o halde CMK listesine girme" diyen düşünce yapısını kınıyorum.
Biz bu mesleği profesyonel olarak yapan kişileriz.
Hakimleri şikayet etmekten korkarak , ürkerek çalışmaktayız.
Hakimlerin duruşma tutanaklarını word programına yazdırıp sonra uyap'a aktarmalarını önlemeliyiz.
Duruşmaların doğrudan UYAP üzerinden yapılarak, hangi davanın hangi saatte yapıldığının , doğrudan kayıtlara geçirilmesini sağlamalıyız.
Hakimlerin , karar vermekte zorlandığı dava duruşmalarında avukatın süre istediğinin zapta yazılmasını engellemeliyiz.
Duruşma saatlerinin zapta yazılmasını mutlaka sağlamalıyız.
Eskiden öğlenden önce biten duruşmalar , şimdilerde akşama kadar devam eder hale geldi.
Karar veremediği dosya incelemediği için duruşmayı kısa gün verip erteleyen hakimler , avukatın aynı işte yarım veya bir gün kaybetmesine sebep olmaktadır.
Ülkemizdeki hakimlerin birçoğu her tayinden sonra hastalanmakta ve rapor almaktadır. Bu durum hakimlerin özlük dosyaları incelendiğinde görülecektir. Raporlu hakimlerin duruşmalara etkisi tartışılmamaktadır.
Birçok şehrimizde , hakimler saat 09,00 - 10,00 a kadar duruşmalara başlamamakta , bazen öğlene kadar adliyeye dahi gelmemektedir. Kendi işi olduğunda , duruşmaları ... saatte başlanacak diye mübaşir ile haber gönderebilmektedir.
Bu durum , yanlız başımıza halledeceğimiz bir durum değildir. Ancak TBB ve Baro Başkanları , tamamen başka işlere yoğunlaşıp , mesleğin onurunu , başka sosyal olaylara yoğunlaşarak sağlamaya çalışmaktadır.
saygılarımla