Mesajı Okuyun
Old 31-05-2010, 12:24   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Anladığım şudur lütfen teyid eder misiniz?
Yaz döneminde nafakayı yatırmama hakkı vardır,yatırmamamsı durumunda nafakayı hukuken talep etme hakkım yok mu bu durumda?
Çünkü eğer ki; insani bir ilişki kurabilmiş doğru bir insan olabilseydi, bu sorulara hiç gerek kalmadan ben zaten, çocuğum onda olduğu için, nafakayı ödememesini(şuan çalışıyor olduğum için) isteyebilirdim, ancak gördüğüm kötü davranışlar, iyi niyetlerimi bir kere daha gösterip yine hayal kırıklığına uğrayacağım kötü bir davranışla daha karşılaşmaktan beni alıkoyuyor.
Geçen sene zaten kreş ücreti kısmını nafakadan kesmişti.Çocuk ondayken kreşe gitmediği için.

O sebepten, eğer hukuki olarak oğlum onda olduğu süre içinde yine de nafakayı alma hakkım varsa bu hakkımı kullanmak istiyorum artık.
Ya da benim ahlaken ve hukuken, 2 ay nafaka talep etmemem daha mı doğru olacak? Oğlumun bakımını o karşılayacağı için?

Çok teşekkür ederim ilgi ve cevaplarınıza.
Sevgi ve saygılarımla.

İlk mesajımda da belirttiğim gibi, nafaka borçlusu olan kişi çocuk belli bir süre yanındayken giderleri kendisi yaptığı için, o dönem için nafaka borcundan sorumlu olmayacaktır. Siz icra takibi yapabilirsiniz ancak itiraz edip çocuğun kendisiyle kaldığını kanıtlarsa sözkonusu dönem için borcundan kurtulur. Önemle belirtmeliyim ki, sorunuza uygun lehte veya aleyhte bir Yargıtay kararı bulamadım. Ancak velayet kendisinde olmasına rağmen çocuğu uzun süre karşı tarafta bırakan annenin nafaka isteyemeyecğine dair kararlar vardır. Bu kararlardan ve dürüstlük kuralından yola çıkarak, sözkonusu dönem nedeniyle nafaka istenemez, diye düşünüyorum.

Mesajınızda koyulaştırdığım bölümler için bir şeyler eklemek istiyorum. Taraflar zaten geçinemedikleri için boşanırlar. Ama ortada çocuk/lar olduğu için diyalog kurmak zorunda kalırlar. Bence tüm boşanmış ve çocuk sahibi olan çiftler, her adımlarında önce çocuğunu düşünerek hareket etmelidir. Taraflardan birisi, sizin eşiniz gibi hukuka aykırı hareketlerde bulunduğunda tabii ki yasal yollara başvurulmalıdır. Ama haklı olan eş kimse, yine de alttan almaya devam ederek gerginliği tırmandıracak hareketlerden kaçınmalıdır. Çocuk iki tarafın "hesap görme" veya "intikam" aracı olmamalıdır.
Koçlar çarpışırken olan kuzucuklara olmaktadır. Hele küçük çocukların velayeti genellikle anneye bırakıldığı düşünülürse, ergenlik dönemindeki sıkıntıları her gün yaşayacak olan annedir.

Boşanmış ve çocukları olan çiftlerde gözlemlediğim genel davranışlardan yola çıkarak bunları yazdım. Siz alınmayın, sadece yazmam için vesile oldunuz.