Mesajı Okuyun
Old 27-02-2007, 22:21   #103
Hekimbaşı

Sn.Demirel,

Eşcinselliğin konuyla bu kadar köklü ilişkisi nereden kuruldu, anlayamadım. Olsun, oradan konuşalım. Seçim olarak kabul edilmesi tıbbi açıdan bir anlam ifade etmiyor. Biz tedavi edemediğimiz durumlarla ilgili faaliyette bulunmaz, onların yan etkileriyle ilgileniriz (Bunu belirtmiştim). Sn.Kayar' a söylediğim şeyi size de söylemekle yetineceğim; lütfen ruhsal hastalık, bozukluk tanımlarını okuyunuz. Felsefesi olmayan bilim olmaz biliyorsunuz. Orada burada, şu ya da bu nedenle bir duruma başka bir ad verilmesi bilimin temel tanımlarını değiştiremez (Bunu da belirtmiştim). O dedikleriniz zorunluluk nedeniyle razı gelme kapsamındadır. Bilimle ilişkisi yoktur. İnsanların damgalanmaması açısından da gerekli ve yararlıdır (Bunu da belirtmiştim). Hasta olup olmadıkları konusunda ne düşündüklerini net biçimde öğrenebilmek için soruyu psikiyatristlere şu şekilde sormanız gerekir (öğretiyor filan demeyin lütfen): eşcinsellik, ruhsal açıdan tümüyle sağlıklı bir durum mudur? Eğer; 'ama', 'bazen', 'fakat', 'öyle olsa bile ...' gibi parantezler açılmaksızın, doğrudan 'Evet, kesinlikle, kuşkusuz ve tartışmasız sağlıklı bir durumdur' yanıtını verecek birini bulursanız, bana da haber verin, onunla tanışmak isterim. Özellikle ABD den filansa, daha büyük mutlulukla tartışmak isterim. Bunun benim uzmanlık alanımla da hiçbir ilgisi yok. Merak ediyorsanız, ben bir Fizyoloji uzmanıyım; neler yaptığımın (sadece) bir kısmını özgeçmişimden okuyabilirsiniz. Fizyoloji, insan vücudunda neyin, neden, nasıl olduğunu, oluş mekanizmalarını inceleyen bir bilimdir. Temel bilimdir; ama bu sizi yanıltmasın; benim hekimlik yaşamım bundan ibaret değil; onbini aşkın da hastam oldu; üstelik bir kısmı da yabancı, dünyanın hemen her yerinden: Japonya, Tayland, Filipinler, ABD, Avustralya, Kanada, Güney Afrika, Kenya, bütün Arap ve batı Avrupa ülkeleri, eski SSCB ülkeleri; nereden isterseniz. Ben 15 yıl günde 16 saat, 10 yıldır da günde 12 saat çalışmış, hala da aynı hızla çalışmakta olan bir insanım. Bunu anlamak zor olabilir, ama öyle. Yaradanı ve yaratılışı anlamak için yaratılanlarda gizli bütün ipuçlarını anlamak gerekir diye düşünürüm ben. Ne yazık ki öğrenmenin sonu yok; muhtemelen de ömrüm yetmeyecek; ama ne yapalım, el uzatan, hızlandıranlar olur diye umut ediyorum.

Saygılarımla,
Not: Hiçbirşey için 'tedavisi imkansızdır' demem; demedim; bu kendi cehaletinin bilincinde olmaksızın yaradana saygısızlık olur. Sadece tedavi edemediğimizi veya etme olanağımız bulunmadığını söylerim. Arada, tıbbi ifade açısından çok büyük fark var.