Mesajı Okuyun
Old 05-01-2012, 17:36   #1
SIDIKA

Varsayılan İlama Dayali Takİpte Harİcİ AnlaŞma!

Sevgili meslektaşlarım içinden çıkamadığım bir konuda çok acil yardımınıza ihtiyacım var.İlginiz için şimdiden teşekkürler!!!
Bir alacak davasında borçlu tarafız.Karar aleyhimize çıktı,kısmi borçlu çıktık.Temyiz ettim.Karar onandı.Temyiz aşamasında tehir-i icra kararı için teminat mektubu verilmişti.Temyiz aşamasında bizden alacaklı olan tarafın başka alacaklıları bizim dosyamıza bizden gelecek para için haciz koydular.Karar kesinleşti ve bizi bizim alacaklı tarafımız aradı.Sizinle haricen anlaşalım dediler.Biz de anlaşma da daha karlı çıkacağımızı düşündüğümüz için anlaşma taraftarıyız ancak icra dosyasına haricen anlaştık deyip dosyadaki teminat mektubumuzu alacaklının muavafakatı olsa bile alamıyoruz.İcra müdürü alacakta 3.kişilerin haczi var diye teminat mektubunu iade etmiyor.Haricen anlaşmak için geç kaldığımızın farkındayız ancak bu durumdan müvekkilimin menfaati doğrultusunda karlı çıkmak için haricen anlaşıp teminat mektubunu da dosyadan kurtarmak istiyorum.Bana bu konuda bir öneriniz olabilir mi ? Mesela aklıma şu geliyor alacaklı taraf icra dosyasından feragat edebilir mi ? Kesinleşmiş karar için böyle birşey yapılabilir mi? Şunu da belirtmek istiyorum ki karar için karar düzeltme yoluna gideceğim yani aslında karar da kesinleşmiş olmuyor.(Dava yeni HMK dan önce açıldığı için karar düzeltmeye başvurabileceğimi düşünüyorum.) Görüşleriniz bekliyorum teşekkürler!!!