Mesajı Okuyun
Old 15-12-2006, 13:15   #8
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan asiyeöngü
Sayın Semire,
Bir kadın olarak, amacım asla kadını suçlamak degil; fakat kadın olarak sorunlarımıza objektif yaklaşmadığımız sürece sorunlarımızında çözüme ulaşmayacağını düşünüyorum.
Burada benimkisi sadece bir fikir, buna katılmayabilirsiniz yada eksik bir yönünü görüp tamamlayabilirsiniz. İnanıyorumki amaç birbirimizi bina etmek ve paylaşmak bir kadın olarak heleki birbirimizle asla savaşmak degil.
''Çocukların yetişmesinde neden sadece anneleri sorumlu tutuyoruz... Bu çocukların birde babaları var bunu unutmayalım'' demişsiniz. Çokta haklısın o çocukları anne Ve baba meydana getirdiğine göre onların sorumluluklarınıda beraber almalılar; fakat alıyorlarmı? Almadıkları durumda sorumluluğu alan kim? Anne ve genel olarak bizim ülkemizde özellikle baba otoritedir. Her zaman biraz sert tavırlıdır. Ailesiyle samimi sıcak bir ilişkinin otoritesini sarsacağından korkar sanırım çok doğal olarak çocuk burada anneye yakınlaşır ve çocuğun genel bütün ihtiyaçlarıylada anne ilgilenir çocuk anneyi ve babayı kendisine örnek alır annenin babaya babanın anneye ve çocuklara olan tavırları üzerine birde çocuğun anneden aldığı eğitim var.
__O erkektir yapar, baban duymasın, kız kısmı çok konuşmaz, evde kalırsın yalnız kızlarada değil erkeklerede
__Karı gibi gülme, oynama, erkek adam ağlamaz, ağır ol vs. gibi sözlerle toplumda ki rollerini belirlerler.
Tabi bu arada bilinçlendikçe bilinçlendiren eğitim neticesidir ki, biz bugün 'Kadına Karşı Şiddete Hayır' diyebiliyoruz. Fakat yinede diger tarafımızda hâlâ ezilen dayak yiyen kadın berdel usulü evlilikler töre cinayetleri görebiliyoruz.
Ben eğitimin özellikle çocuk yetiştiren bir anne olarak kadının eğitilmesiyle sorunların konuşulabilir olduğunu ve çözüme ulaşacağına inanıyorum bundan onbeş sene önce doğuda babasının yanında yemek masasına oturmaya utanan babayla aynı sofraya oturmayan aileler tanımıştım ama bugün o aileler kızlarını okula gönderiyorlar. Bilinçleniyor ve bilinçlendiriyorlar.

Saygılar
Söyledikleriniz çok doğru ve çok değerli elbette,ve elbette ki sizinle aynı taraftayız, benim demek istediğim kadın yaşamın içindeki duruşu içinde bulunduğu toplumun çizdiği,onun için öngördüğü modele göre şekilleniyor.Dediğiniz şekilde çocuklarını yanlış yetiştirirken kendi istediği için böyle yetiştirmiyor aslında bunun için diyoruz ki kadın burada suçlanamaz,zira istese bile bunun tersi davranamaz.Yani Mükemmel olmayan bir anne mükemmel bir çocuk yetiştiremez.sevgiler