Mesajı Okuyun
Old 07-03-2011, 15:08   #4
Cruise

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
"Her zaman düzenlenebilir nitelikteki belge" ile her hangi bir kimsenin hiç bir zorluk çekmeden, imzasız ve el yazısız düzenleyebileceği bir belgeyi mi kastediyorsunuz? Mesela; Word'de yazılmış imzasız bir çıktı gibi.
Üstadım mesajımda sunulan belgelerin nasıl belgeler olduklarını açıkça anlattım. Alelade bir a4 kağıda el yazısı ile "ilgili makama" diye yazılmış, sonunda da imza bulunan bir kağıt. Davacı taraf bununla uğradığı zararları gösteriyor kendince, neyse zaten aradığım kararı da buldum ekliyorum.

Av.Ömer Güntay üstadım iliginize teşekkür ederim. Ben de sizin dediğiniz gibi bir temyiz dilekçesi yazdım. Ayrıca konu biraz maddi olduğu için bahsettiğim kararı bulmak istemiştim.
Mahkemenin kararı aslında resmen rezillik. Taban tabana zıt iki rapor var ve üçüncüsü bütün ısrarlarımıza rağmen alınmadı. Davacının sigortası tarafından masrafları karşılanmış olmasına rağmen müvekkilimden ayrıca noter ihtarnamesi ile para istediğini, sigortasının ödediği parayı kendi cebinden çıkmış gibi gösterdiğini kendi noter ihtarnamesi ile mahkemeye sunduk, bir de üstüne utanmadan bu belgeleri mahkemeye sununca itiraz ettik ama nafile böyle bir karar çıktı. Anlamak mümkün değil. Tabi taktir edersiniz ki müvekkil ile aramızda yaşananlar paha biçilmez. Neyse umarım Yargıtay da aynı hataları tekrarlamaz.

Yargıtay Kararları

Alıntı:
Yargıtay 10. Hukuk dairesi E.2002/8565, K.2002/9145) Davacı adi olarak düzenlenmiş belge ve yazılar ile soyut tanık beyanlarına dayanarak iddiasını ispat etmiş sayılamaz.

Alıntı:
Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin E.2002/4371 K.2002/5151 sayılı kararında “Bir belgenin yazılı delil başlangıcı sayılması için, davalı tarafından verilmiş olması gerekir. Dava konusu senet, davacı tarafından imzalanıp verilmiş bir belge olduğundan, davalı aleyhine yazılı delil başlangıcı sayılamaz ve bu nedenle dinlenen tanık beyanlarına itibar edilerek hüküm kurulamaz