Mesajı Okuyun
Old 29-03-2008, 13:36   #3
Av.Y.Selim ÜSTÜN

İlk önce anladığım kadarıyla ;borçlusu olduğunuz konu bir bonoya dayanıyor. Ortada ilam yok. Hacizden başlayalım. Arkadaşlar arasında haciz olan dosya düşmez yada işlem yapılmadığından zamanaşımına uğramaz gibi bir kanaat var. Halbuki haciz olan dosya hem zaman aşımına uğrar hem düşer. Bunu düşünürken şu şekilde düşünün. Çekte bildiğiniz üzere 6 ayda bir işlem yapılmadığı takdirde dosyanın düşmesi gerekir. Ama dosyada haciz varsa düşme süresi haczin düşme süresine yani satış isteyebilme süresine uzar. Çünkü aksi düşünüldüğünde düşmüş olan bir dosyadan satış isteme hakkı halen var olmaktadır. Şimdi bu bilgi ışığında sizin konunuzda dosyada hacizden sonra satış istenip istenmediği konusunu bilmek gerekir. Eğer alacaklı vekili hacizden sonra satış talep edip satış masrafını yatırmaya hazır olduğunu bildirdiyse ne yazıkki hacizde düşmez, icra müdürlüğünün kusuruyla satış yapılmamış kabul edileceğinden dosyada zamanaşımına uğramaz. Çünkü halen satış yapılabilecek konumdadır.Eğer satış talep etmediyse, haciz düşer. İş bu durumda dosya yenilenmeden mantıken hacze gelemez. Ama haczin ve dosyanın yenilendiğine dair aynı anda muhtıra gönderebilir. YANİ DOĞRUDAN HACZE GELEMEZ.

Gelelim süreye, zamanaşımı itirazı için İİK mad. 33-a kıyasen uygulanır.Buda size yenileme muhtırası tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde dava açma hakkı verir.İİk 71 Kıyasen dediğine göre birebir uygulanması mümkün değildir. Ben sizin yerinizde olsaydım doğrudan doğruya itm'ye başvurur ve dosyanın ve alacağın zamanaşımına uğradığını iddia ederdim. Mahkeme süresinde dava açılmadığından davayı reddetmeyecektir.Bunu şöyle düşünün . Size karşı bir icra takibi yapıldığını öğrendiniz. Ama size tebligat yapılamamış. Siz icra dosyasından haberdar olduğunuz için gidip tebligat yapılmadan dosyaya itiraz edemez misiniz? Bana kalırsa doğrudan dava açın.

Saygılarımla.