Mesajı Okuyun
Old 29-03-2008, 12:20   #1
avalaattin61

Varsayılan İİK. 71/2 uyarınca icranın geri bırakılması için başvurma süresinin ne olduğu

Değerli meslektaşlarım, bir konuda deneyimlerinize ve varsa Yargıtay kararlarınıza ihtiyaç duymaktayım. Konu, İİK 71/2 m. uyarınca icranin geri bırakılmasını isteme süresi ile ilgili. Araştırdığım bazı kaynak ve kararlarda, takibin yenilenmesi muhtırasının tebliği üzerine 7 gün içinde şikayet yoluyla İTM ye gidilmesi gerekir deniyor. Baki Kuru'nun İcra Hukuk. kitabında, süreye bağlı değildir şeklinde açıklamalar var. Açacağım davada, bonoya dayalı takip var. En son işlem tarihinden itibaren üç yıldan fazla zaman geçti. Son işlem tarihinden sonra her ne kadar senedin iptali için ticaret mahkemesinde dava açtım ise de reddedildi. Ancak tebliğe çıkarıp kesinleştirmedim. Karar tarihinden bu yana da yine üç yıl geçti. Ayrıca, bazı Yargıtay kararlarında borçlunun açacağı menfi tespit davasının zamanaşımını kesmeyeceği belirtiliyor. Sorum şu: Alacaklı tarafından yenileme muhtırasının tebliğini beklemeden icranın geri bırakılmasını isteyebilir miyim? Yoksa muhtırayı bekleyip 7 gün içinde mi dava açmalıyım. (Bu arada alacaklı daha önce fiili haciz yaptığı için, yenileme muhtırası göndermeden de doğrudan haciz işlemine başlayabilir diye de düşünüyorum. O zaman geç kalmış olurum gibi.) Bu konuda deneyimlerini ve ulaşbildiğiniz yeni tarihli kararlarınızı bekliyor, herkese kolaylık diliyorum.