Mesajı Okuyun
Old 29-08-2023, 12:28   #1
mehmetinbiri

Varsayılan Vakıf Üniversitelerinde eğitim öğretim ücretlerinin belirlenmesi

Herkese merhaba,

Bilinmektedir ki yüksek enflasyon sebebi ile tüm özel kurumlar herhangi bir kısıtlama olmadığı takdirde kendi belirledikleri oranlarda zam yapmaktadırlar, bu duruma vakıf üniversiteleri ve özel okullar da eklenmiştir.

YÖK tarafından 27 Mayıs 2023 tarihinde üniversitelere TÜFE oranının dikkate alınarak zam yapılması gerektiği yönünde yazı gönderilmiş olsa da tüm vakıf üniversiteleri %100'ü aşan oranda zam yapmışlardır.

Gönderilen yazı emredici olmadığı için uygulama alanı bulmamış olsa da (yalnızca dikkate alınmalıdır diye belirtilmiş) YÖK tarafından üniversitelere bu hatırlatmalar devam etmektedir.

Madolyonun diğer tarafında kalan öğrenciler ise, YÖK'ün bu yazısını gerekçe göstererek eğitim görmüş oldukları üniversitelere başvuruda bulunmakta ve anlaşamadıklarında ise dava yoluna gitmektedirler.

Üniversite vekili olarak bu konuda bilgi sahibi olan üstadlarımdan konu desteklerini rica ediyorum. YÖK'ün göndermiş olduğu yazının aksi yönünde kanaat oluşturabilecek içtihat, doktrin vesair belgeler var ise iletmenizi rica ederim. Veya kendi düşünceleriniz de benim için önemlidir. Şimdiden teşekkür ediyorum.

YÖK'ün göndermiş olduğu yazı:
https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Habe...t-uyarisi.aspx