Mesajı Okuyun
Old 27-06-2008, 12:17   #1
n.okyay

Varsayılan poliklinik odasında ses ve görüntü kaydeden gizli kamera düzeneği bulundu.

Sizlerle bu gün gazetelere yansıyan hasta haklarıyla ilgili bir haberi paylaşmak istedim. Durum gerçekten çok vahim.

Devlet hastanesinde gizli kamera şoku
Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi’nin poliklinik odalarında ses ve görüntü kaydeden gizli kamera düzeneği bulundu. AA

ESKİŞEHİR - Eskişehir Tabip Odası Başkanı Muharrem Şenel, Yunusemre Devlet Hastanesinin poliklinik odalarında gizli kamera düzeneğinin ortaya çıkarılmasının, insan hakları, hekim hakları ve hasta hakları açısından kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi.
Şenel, Yunusemre Devlet Hastanesi Beyin Cerrahisi polikliniklerinde ses ve görüntü alımı için tasarlanmış elektronik sistemlerin bulunduğunu hatırlattı.

Olayın ortaya çıkmasının ardından yönetim kurulunun olağanüstü toplandığını ifade eden Şenel, şöyle konuştu:

“Vali Kadir Çalışıcı, İl Emniyet Müdürü Savaş Yücel, İl Sağlık Müdürü Hüseyin Fidan ve hastanenin başhekimi Zihni Ergün ile görüşen yönetim kurulumuz sorumluların bulunması için gerekenin yapılmasını istedi. Odamız olaya yönelik yasal başvurularını da başlatmış bulunmaktadır. Bu talebimizin sonuna kadar takipçisi olacağımızın herkes tarafından bilinmesini istiyoruz. Çünkü bugün 2 bin 500 yıldır saygı duyulan bir ilkenin yok sayıldığı gündür. Bugün İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin ihlal edildiği bir gündür. Bugün Anayasanın ihlal edildiği, Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliğinin hiçe sayıldığı bir gündür. Hekimlik andı içen hiç kimse ‘bu olayı soruşturacak, inceleyecek kişi ve kurumlar var, onlar gerekeni yapacaktır’ diye kenarda bekleyemez. Bu tecavüzün sorumlu veya sorumlularının açığa çıkarılması için tüm meşru yolları kullanacağız. Bu olay, insan hakları, hekim hakları ve hasta hakları açısından kabul edilemez bir durumdur.”

Şenel, olayla ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.