Mesajı Okuyun
Old 16-05-2007, 14:22   #88
persona

burada anlatmak istedigim, yargilama sistemi hepimizin bildigi gibi catisma uzerine kurulmustur, yani her iki taraf bir anlamda bir savas icindedir, ama mediatorluk kurumu bunun tam tersi uzlasma temelli bunu saglamak icinde ve iki tarafin birbirini anlamaya calismasi temel sart.

bu anlamda ornekle aciklamaya calsitigim durum, siz belki normal bir yargilama surecinde hissettigiz seyleri , yasadiginiz acilari karsi tarafa duyuramayabiliyorsunuz ya da cok gec oldugu icin bu anlatilanlar etkisini yitirmis oluyor, ya da bunlar bu savasi kazanmaniz icin manupule edilebiliyor... ama mediatorlukte taraflarin bu tur seylere ihtiyaci yok, direkt olarak yuz yuze birbirlerine hicbir araci olmaksizin yasadiklarini ifade imkanini buluyorlar, bunun etkisi elbette daha guclu...

benim anlatmaya calistigim tamamiyle buydu, en azindan hep verdigim ingiltere uygulamasinda boyle, burada kamu kuruluslari her yil yayinladiklari raporlarda bu yola basvurup elde ettikleri karlardan ve aktif ve cabuk sekilde aksakliklari giderdiklerinden gururla bahsediyorlar.

ben sadece , buradaki uygulamalardan bahsetmeye, kafamizdaki soyut seyleri somutlastirmaya calisiyorum, cunku maalesef yeni bir kavram getirildiginde ulkemizde bazi insanlar bu kavramlarin tam olarak anlasilmasini istemiyor gibiler, bazilarinin isine suyun bulanik kalmasi cok geliyor, ben elimden geldigince somut orneklerle resmi aydinlatmaya calisiyorum ki, daha cok meslektasimiz konuyla gec kalmadan ciddi sekilde ilgilensin... kanun cikinca goreceksiniz ortaya buyuk bir pasta cikacak, bu pastadan kimlerin ne kadar pay alacaklarina da, insanlarin bu kurumu anlama ve erken hareket etme yeteneklerine kalmis. eminim hukuk elitlerimiz coktan , gerekli hazirliklarini yapmis, kurslar turkiyeden ya da yabanci ulkelerden alinmaya baslanmis, hatta tanitim burosurlarina mediatorlukle ilgili satirlar eklenmeye baslanmistir.

saygilar