Mesajı Okuyun
Old 19-03-2019, 15:46   #1
Av.mehmet.av

Acil Müvekkilin ikinci bir avukata vekalet vermesi

Müvekkil lehine açtığımız bir dava var.
2- Dava devam ederken müvekkil başka bir avukata daha vekalet veriyor ve avukat vekaletnameyi dosyaya sunuyor.
3- İkinci vekil ile ilgili müvekkilin bize gönderdiği herhangi bir muvafakat isteme yazısı mevcut değil.
4- Dosya duruşmasına mazeret gönderdiğimiz 2 duruşmaya ikinci vekil de girmiş.
5- Mazeret verdiğimiz duruşmalarda mahkeme bizim için yeni duruşma gününün UYAP tan öğrenilmesi kararı vermiş.
6- Davada gerekçeli karar yazıldı. Henüz tebliğ edilmedi.

Soru:
1- Mazeretli olduğumuz duruşmaya ikinci vekilin girmiş olması halinde bir yeni duruşma gününü UYAPtan öğrendiğimiz taktirde müvekkilin ikinci bir vekil daha tuttuğunu öğrenmiş sayılır mıyız?

2- Yoksa müvekkilin ikinci bir avukata vekalet verdiğini gerekçeli kararın bize tebliği ile mi öğrenmiş sayılacağız.

3- Gerekçeli kararın tebliği ile birlikte ikinci avukata vekalet verildiğini öğrendiğimizin kabulü varsayımında makul süre içinde muvafakat etmediğimizi bildirdiğimizde(dava dosyasına değil bizzat müvekkile bildireceğimizi düşünüyorum) bizimle olan vekalet ilişkisinin Avukatlık Kanununa göre kendiliğinden sona ereceğini düşünüyorum. Ayrıca bir de haklı nedenle istifaya gerek yok diye düşünüyorum, doğru mudur?

4- Muvafakat etmediğimiz varsayımında, vekalet ilişkisi kendiliğinden sona erer diye düşünürsek, müvekkil ile yaptığımız ücret sözleşmesinin tamamı yanında mahkemenin hükmettiği vekalet ücretini de müvekkilden isteyebilir miyiz?