Mesajı Okuyun
Old 16-04-2013, 19:46   #18
Admin

Bence bu konu başlığı ile ilgili önemli bir nokta var ve o da THS'de hukukçular tarafından tartışılıyor olması. Eğer bu konuda X forumda konuşuyor olsaydık, o zaman kişisel tahminlerde bulunmamız hiç sorun olmayabilirdi. Ancak hemen hepimizin hukukçu olması ve sitenin ciddiyeti dikkate alındığında, böyle ciddi ve önemli bir iddiayı sadece duyumlar, tahminler ve kişisel yorumlar kapsamında tartışmamız hayal ürünü bir komplo teorisine gerçek algısı vermemize yol açabilir endişesindeyim.

Bu bağlamda Sayın Aladağ'ın dosya numarası verilmesi önerisine kişisel olarak ben de katıldığımı arz etmek durumdayım.

Başka bir örnek vereyim: İstanbul Çağlayan Adliyesinde Karakuşi kadının hayaleti dolaşıyormuş diye tartıştığımızı düşünelim. "Evet kesin dolaşıyordur", "2013 yılında dolaşmaması imkansız", "Dayımın oğlunun bir arkadaşı görmüş" yorumları bize çok fazla ışık tutmayacaktır, onun yerine tarih, saat, yer bilmek, video kaydı görmek isteriz sanıyorum. Ülkedeki tüm telefon konuşmalarının görüşme kayıtlarının tutulduğuna dair bu iddia ile ilgili benim beklentim de bu. İtiraf etmem gerekirse, konuşmalarının ses bantlarının kaydedildiği iddiasının kişisel olarak inandırıcılığını da kadı hayaleti iddiasından çok farklı noktada değerlendirmiyorum.

Ve yine endişem odur ki, teknik, fiziksel, yasal ve ticari açıdan çok da mantıklı olmayan "telefon konuşmaların kaydedilmesi" senaryosunu tartışırken, teknik, fiziksel, yasal ve ticari açıdan kaydedilmesinde hiç sakınca olmayan diğer kişisel verilerin (örneğin internet gezinti logları, email içerikleri, chat logları vs.) kayıt ediliyor olabileceği noktasını gözden kaçırıyor olabiliriz.