Mesajı Okuyun
Old 18-02-2012, 16:46   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Admin
Kavram kargaşası olduğunu düşünüyorum.

ELEKTRONİK HABERLEŞME SEKTÖRÜNE İLİŞKİN YETKİLENDİRME YÖNETMELİĞİ 19. madde f bendine göre "f) Trafik bilgilerinin muhafaza edilmesi: Erişim sağlayıcı olan veya telefon hizmeti sunan işletmeci, kullanıcı sayısı, kimlik bilgileri ve görüşme süreleri ile altyapısı üzerinden gerçekleşen görüşmelere ait trafik bilgilerini, bir yıl süreyle muhafaza etmekle yükümlüdür."

Bu mevzuata göre operatörler görüşmeleri değil, görüşme bilgilerini (yani hangi numara kimi, hangi tarihte aramış ne kadar görüşmüş vs. bilgileri) kayıt altına almaktadır.

Görüşme içerikleri ise haberleşmenin gizliliği ilkesi gereğince yasal dayanağı ve hakim kararı olmadan kayıt altına alınamaz.

Bence görüşmeleri kayıt ediyoruz derken kastettikleri budur. Şifahi görüşme yerine yazılı başvuru ile bilgi isterseniz, yanlış anlaşılmanın düzeleceğini düşünüyorum.

Hukuken olması gerekeni gayet güzel özetlemişsiniz. Ya fiilen ne olmaktadır? Ben de Sayın avrasya gibi düşünüyorum. Yasal olmamasına rağmen, tüm operatörler tüm telefon görüşmelerini kaydetmektedir. Bundan eminim, çünkü kamuya mal olmuş davalara baktığınızda bile kişiler arasındaki geçmişteki telefon irtibatı ortaya çıkarılmaktadır(Polisin yasal veya yasal olmayan dinlemesinden söz etmiyorum).

Bir örnek: Kadının birisi Ankara'da silahla vurularak öldürülüyor. Aynı gün eşi İstanbul'da havaalanında yakalanıyor. Gazete haberine göre, adam karısını öldürdükten sonra bir yakınını arayarak "Avrupa'ya kaçacağını" söylüyor. Polis, öldürme olayından sonra bu kadar kısa bir sürede adamın ne yapacağını nereden biliyor? Anımsadığım kadarıyla haberde telefon kayıtlarının istendiği de yazıyordu.