Mesajı Okuyun
Old 31-05-2012, 15:19   #74
suskun_juliette

Stajımın ilk ayı, icra dairesine stajyer olarak ilk gidişim. Öncesinde çok aktif olarak ve tanınacak kadar gitmedim.Fakültedeyken bir ve ikinci sınıf yazlarında ne nasıl yürür diye bakmaya gitmiştim yalnızca.

Meslektaşım yeni takip açıyordu, beni de harcı yatırmam için orada bırakmıştı. Hemen çaprazımda oturan icra müdürü bana seslendi, elindeki kâğıt bardağı göstererek; "Baksana, kalk da bunun üzerine sıcak su koyup gel" dedi. Onu ilk görüşüm, onun da beni ilk görüşü.

Kısa süreli şoku atlattıktan sonra; "Getiremem" dedim. Bana cevabı "İşinin yapılmasını dışarıda bekle." oldu. Siz beni kovamazsınız, burası sizin eviniz değil dedim.Sen avukat mısın, stajyer misin dedi. Stajyer olduğumu belirttim.Ayrıca bu okulu size çay getirmek için okumadım yıllarca dedim.Benimle münakaşa etti, yok çok gururluymuşum, bu gururla hiçbir yere gelemezmişim, o babam yaşındaymış, Bursa'da iki bin avukat varmış, hepsi böyle yapıyormuş da bir ben böyle yaklaşmışım.Ben de yalnızca tek bir baroda görev yapmak mecburiyetimin olmadığını söyledim, o da bana seni İstanbul'un kapısından dahi almazlar demişti. Her lafına gereği gibi, mesleki onurumuzu koruyarak cevap verdim.Dur durak bilmedi, adeta çılgına döndü. Bütün katipleri kovdu daireden, stajyer değilseniz burada çalışamazsınız, defolun dedi. Amacı herkesi bana kışkırtmaktı. Benim havalesiz hiçbir işimi yapmayacağını söyledi,bu şekilde benim işlerimi sürüncemede bırakacaktı.Memurlar ona destek olma gayreti içine girdiler. Otoritesi zedelenen icra müdürü bağırarak beni sindirmeye çalıştı, ben de sesimi cümlelerimle yükselttim.Aşamadı.En kötüsü de neydi bilir misiniz sevgili meslektaşlarım?Oradaki avukatın : "Biz de katiplerimizi göndermeyelim yarın müdür bey mazallah." diyerek espri yapma ve müdüre yaranma çabasıydı.

Ben de ne yalan söyleyeyim oradan çıktıktan sonra hıçkıra hıçkıra ağlamıştım.Lafların altında kalmadım, ama mesleğimle ilgili yaklaşım konusunda büyük hayal kırıklığı yaşamıştım. Baro başkanına gittiğimde yerinde yoktu, vekili olan ve aynı zamanda stajyerlerden sorumlu avukatı buldum.Meğer yönetim kurulu toplantısı varmış. Bir yandan ağlıyor, bir yandan anlatıyordum. Herkes bu maksadı aşan laflar karşısında şoke olmuştu. Gerekeni yapacaklarını söylediler. Çıkıp diğer meslektaşlara baronun yanımda olacağını söylediğimde,boş umut olduğunu, baronun arkamda durmayacağını söylemişlerdi. Neticede staj eğitiminin ilk dersinde sorumlu avukat ile görüştüğümde, kendisniyle konuştuğunu ve uyardığını söyledi.Baro cidden arkamda durmuştu.Daha sonra ben çook gittim o icra dairesine, her seferinde gözlerini diker pis pis bakar, ben başımı dik tutunca da yüzünü yere eğerdi.Ama tek bir laf edemezdi.Tayini çıktı, gitti sonra.

Bu kötü örnekten sonra da birkaç sorun yaşadım, her seferinde dik tuttum başımı, bu düzensizliğe ayak diredim. Şimdi kimseyle sorunum olmuyor. Çünkü artık her aksaklıkta avukat olduğumu dile getiriyorum ve sizi anlıyorum, fakat bu işlem de benim için aciliyet taşıyor dediğimde zaten ikiletmiyorlar.Her meslekte iyisi de vardır kötüsü de. Kriz anında olayı değerlendirmek, nasıl yaklaşılacağını çözmek en iyisi.