Mesajı Okuyun
Old 23-09-2009, 15:49   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Aile Mahkemesi Tarafından Verilen İyi Uygulama Kararları:))

Merhabalar

Bu gün beni çok mutlu eden ve adalete inancımı güçlendiren bir karara tanık oldum ve paylaşmak istedim.

Olay Ve Süreç:

Kadının vekiliyim.Boşanmaya karar verdi ve hem boşanma davası ve davanın içinde adli tıptan alınan psikolojik şiddet ve oluşturduğu hasara ilişkin rapor da eklenip koruma talep edilmişti.

1-Olabilecek en kısa süre içinde 4320 talebi tevzi edildi ve tüm olasılıklar gözetilerek koruma ve evden uzaklaştırma kararı verildi.

2-Kararın verildiği tarihte davalı eşi,kendi adına kayıtlı olan müşterek evin doğalgaz aboneliğini iptal etti.(Daha önceki tarihte de ADSL iptal edilmişti)

3-Evde yemek yapamayan,sıcak su temin edemeyen müvekkil,okula gitmeye hazırlanan ve birlikte yaşadığı müşterek çocuğu ile oldukça mağdur olduğundan doğalgaz bağlatmak için ilgili kuruma başvurdu .Fakat müvekkil malik değildi ,kiracı da değildi.Doğal olarak abonelik için gerekli evrakları sunamıyordu.

4-Bu durumu ve mağduriyeti belirterek hakime başvurduk ve evin davacı kadın ve çocuğa tahsisi ile ilgili abonelikleri yapabilmesi için kadının yetkilendirilmesi için tedbir talep ettik.

EK KARAR:

G.D.
1- ......adresinde bulunan tarafların müşterek konutunun MK.nın 169.maddesi uyarınca dava sonuna kadar davacı ve çocuklara oturmaları üzerine TAHSİSİNE

2-İski,İgdaş,Telefon İdaresi,Elektrik İdaresi müdürlüklerine yazı yazılarak ......adresinde bulunan konutta davalı.... adına olan aboneliğin iptal edilerek borç varsa adı geçenle hukuki ihtilaflarını çözmeleri,aynı adreste bulunan konutta davacı......adına sözleşme yapılarak mahkememize ivedilikle bildirilmesi için yazı yazılmasına.

İtirazı kabil olmak üzere dosya üzerinden karar verildi.

Kararı veren Bakırköy 6.Aile Mahkemesi Hakimi Sn.Gürsel Çamur'a teşekkürler ediyorum.