Mesajı Okuyun
Old 06-02-2018, 15:39   #704
Av.Duygu Işık Behrem

Kurtlarla Koşan Kadınlar : Vahşi Kadın Arketipine Dair Mit ve Öyküler - Clarissa Pinkola Estes

Estes'in neredeyse tüm hayatını bu kitaba adadığını düşündüğümde kitap hakkında bir kaç kelime ile yorum yazmaya utanıyorum. Hayatımda karşıma çıkan en muazzam kitaplardan birisi idi ve okuduğum için kendimi şanslı sayıyorum, defalarca daha okumam gerektiğini düşünüyorum.

Okuması kolay değil, zaman zaman ağır gelebiliyor insana, çok kez okuduğum sayfayı kapatıp kendime gelmeyi bekledim devam etmek için. Ancak çok başka bir kitap. Özellikle hemcinslerimin okuması gerektiğini düşünüyorum.

Estes, çok farklı bir kadın, bakış açısı ile masalları ile masalların altında yatanları, mitleri yorumlaması ile... Çok farklı!

Kitaba ilişkin merak uyandıran bir açıklamayı da paylaşayım:

"...XIX. yüzyılla birlikte insanlığın doğadan kopuşu ve duygulara yer vermeyen kapitalist endüstri çarkının içinde kayboluşundan yola çıkarak, kadınların yapması gereken ilk şeyin içlerindeki doğal sesi keşfetmek olduğunu söylüyor ve kadınların içlerinde yatan sınırsız güç ve yaratıcılığın, kurtların doğal yabanıllığında yattığı savını ileri sürüyor.
..."