Mesajı Okuyun
Old 20-03-2007, 15:37   #4
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan avhalit
50.000,00YTL. dava değeri gösterilen bir davada davalı vekili olarak görev yaptım. Yerel Mahkemece dava red edildi. ancak hakim tarafından kararın yazılışı sırasında Yargılama Giderleri ve ücreti vekaletten hiç bahsedilmediğini gördüm. Kısa kararda da buna ilişkin bir hüküm yoktu. Bu nedenle ben de ücreti vekalet yönünden kararın bozulması için temyiz talebinde bulundum fakat yargıtay Dairesince karar onandı. şimdi ise tashihi karar talebinde bulundum. Şayet Dairece bu talebim red edilirse mahkemede hüküm altına alınmayan ücreti vekalet alacağı için baş vurabileceğim bir yol var mıdır?
Değerli meslektaşım duruşmada verilen kısa kararda zaten detaya girilmiyor sadece davanın kabulüne,kısmen kabulüne ,kısmen reddine veyahut reddine demekle yetinilir.Yargılama giderleri vs. detaylara hiç girilmez.Ancak gerekçeli kararda hüküm detaylandırılır gerekçelendirilir.Eğer gerekçeli hükümde 'davalı vekiline ücreti vekalet takdirine yer olmadığına' denilmişse bu durum temyiz sebebir.Yok eğer vekalet ücretiniz konusuna hiç değinilmemişse bu durum maddi hata anlamına geliyor ki bu da kararların tavzii denilen basit bir uygulama ile çözülebilen bir aksaklıktır.Buna göre kararı veren mahkemeye hatasını düzeltmesi için dilekçe ile başvuruyorsunuz ve mahkeme de asıl kararın arkasına düzelttiği hususu şerh düşüyor.Anladığım kadarıyla siz bu yolu denememişsiniz.Sizin davanızda tashihi kararın mağduriyetinizi gidereceğini düşünüyorum.Aleyhinize karar verilmesi durumunda ise yasal açıdan yapacağınız birşey yok diye düşünüyorum; zira karar kesinleşmiş olacaktır.