Mesajı Okuyun
Old 09-12-2013, 17:50   #1
mdogan

Önemli Tahliye Talepli İcra Takibine Yapılan İtiraz ve Müvekkilin Banka Hesabına Yapılan Ödeme Sonrası Tahliye Durumu

Sayın meslektaşlarım,
Öncelikle konuyu özetlemek istiyorum. Müvekkilim kiraya veren ile borçlu kiracı arasında 2002 Haziran ayında bir kira sözleşmesi yapılmıştır. Kira sözleşmesi 1 yıllık olarak yapılmış ancak günümüze kadar herhangi bir yenileme olmaksızın tarafların karşılıklı iradeleri ile devam etmiştir. Taraflar, temmuz 2013 itibari ile en son kira bedelinin 1200 tl olacağı yönünde telefon görüşmesi ile karşılıklı mutabakata varmışlardır.Kiracının 2013 haziran, eylül, ekim, kasım ayları kira bedellerini ödememesi sonucu bir takip açılması talebi ile müvekkil bana geldi. Ancak öncesinde kiracıya kira bedellerinin ödenmesi yönünde bir ihtarname göndermiş ve kiracı da süresi içinde 5 aylık kira bedeli olarak 5000 tl müvekkilin banka hesabına yatırmış.Ancak ihtarname ve karşılıklı anlaşma sonucu ödenmesi gereken bedel 4 aylık 4.600 tl olduğu halde 5 aylık 5000 tl yatırıldığı için kalan miktarla birlikte yeni kira dönemi borcunu da kapsayan tahliye talepli icra takibi başlattık. Kiracı borçlu süresi içinde takibe itiraz etti ben de 30 günlük süre sonunda dava açacak iken bu süre dolmadan da yine müvekkilin banka hesabına kafasına göre bir miktardan iki aylık kira bedeli yatırmış.
Bu durumda, itiraz sonrası müvekkilin banka hesabına yapılan ödemenin durumu ne olacaktır? Yaptığım araştırmalar sonucu, tahliye talepli dava açarsam talebimin reddedileceği kanısına vardım. Ayrıca yapılan ödemeler her ne kadar yazılı olarak sözleşme yenilenmemiş ise de tarafların anlaştıkları miktarlar üzerinden değil, kiracının uygun gördüğü miktarlar üzerinden yapılmaktadır. Siz değerli meslektaşlarımdan ricam, nasıl bir yol izlemem gerektiği yönündedir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.