Mesajı Okuyun
Old 23-02-2007, 13:46   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan isim bulamadım
aziz meslekaşım
gerçekten
gerçekçi olun imkansızı isteyin
ve avukatlık kanunu 164 ve 163 ü de bir kez daha okuyun

saygılar

Sayın isim bulamadım,

Sözünü ettiğiniz maddeleri daha önce defalarca okumuştum. THS'de bu konularda bir çok soru sorulduğu için de okumak zorunda kalıyordum. Tavsiyeniz üzerine bir değil bir kaç defa okudum. Acaba okuduğumu anlamıyor muyum kuşkusuna da kapıldım. Ancak tüm bu okumalarıma karşı, benim göremediğim ve sizin görebildiğiniz hususları; hala görememekteyim.

Ben en iyisi iki maddeyi de buraya alıntılayayım. Belki diğer katılımcılar ve siz bana yardımcı olursunuz:

Alıntı:
AVUKATLIK SÖZLEŞMESİNİN KAPSAMI

Madde 163.- (Değişik madde ve başlığı : 4667 - 2.5.2001 / m.76) Avukatlık sözleşmesi serbestçe düzenlenir. Avukatlık sözleşmesinin belli bir hukuki yardımı ve meblağı yahut değeri kapsaması gerekir. Yazılı olmayan anlaşmalar, genel hükümlere göre ispatlanır. Yasaya aykırı olmayan şarta bağlı sözleşmeler geçerlidir.

Avukatlık ücret tavanını aşan sözleşmeler, bu Kanunda belirtilen tavan miktarında geçerlidir. İfa edilmiş sözleşmenin geçersizliği ileri sürülemez. Yokluk halleri hariç, avukatlık sözleşmesinin bir hükmünün geçersizliği, bu sözleşmenin tümünü geçersiz kılmaz.

AVUKATLIK ÜCRETİ

Madde 164.- (Değişik madde ve başlığı: 4667 - 2.5.2001 / m.77) Avukatlık ücreti, avukatın hukuki yardımının karşılığı olan meblağı veya değeri ifade eder.

Yüzde yirmibeşi aşmamak üzere, dava veya hükmolunacak şeyin değeri yahut paranın belli bir yüzdesi avukatlık ücreti olarak kararlaştırılabilir.

İkinci fıkraya göre yapılacak sözleşmeler, dava konusu para dışındaki mal ve haklardan bir kısmının aynen avukata ait olacağı hükmünü taşıyamaz.

Avukatlık asgari ücret tarifesi altında vekalet ücreti kararlaştırılamaz. Ücretsiz dava alınması halinde, durum baro yönetim kuruluna bildirilir. Avukatlık ücretinin kararlaştırılmamış olduğu hallerde, değeri para ile ölçülemeyen dava ve işlerde avukatlık asgari ücret tarifesi uygulanır. Değeri para ile ölçülebilen dava ve işlerde ise asgari ücret tarifelerinin altında olmamak koşuluyla ücret itirazlarını incelemeye yetkili merci tarafından davanın sonucuna ve avukatın emeğine göre değişmek üzere ücret anlaşmazlığı tarihindeki dava değerinin yüzde beşi ile yüzde onbeşi arasındaki bir miktar avukatlık ücreti olarak belirlenir. (Değişik 3. cümle: 5043 - 13.1.2004 / m.5 - Yürürlük m.8) Avukatlık ücretinin kararlaştırılmamış olduğu veya taraflar arasında yazılı ücret sözleşmesinin bulunmadığı yahut ücret sözleşmesinin belirgin olmadığı veya tartışmalı olduğu veya ücret sözleşmesinin ücrete ilişkin hükmünün geçersiz sayıldığı hallerde; değeri para ile ölçülebilen dava ve işlerde asgari ücret tarifelerinin altında olmamak koşuluyla ücret itirazlarını incelemeye yetkili merci tarafından davanın kazanılan bölümü için avukatın emeğine göre ilâmın kesinleştiği tarihteki müddeabihin değerinin yüzde onu ile yüzde yirmisi arasındaki bir miktar avukatlık ücreti olarak belirlenir. (Değişik 4. cümle: 5043 - 13.1.2004 / m.5 - Yürürlük m.8) Değeri para ile ölçülemeyen dava ve işlerde ise avukatlık asgari ücret tarifesi uygulanır.

Dava sonunda, kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekalet ücreti avukata aittir. Bu ücret, iş sahibinin borcu nedeniyle takas ve mahsup edilemez, haczedilemez.

Sizin iddianızı bir an kabul etsek yani icra takip dosyasına borçlu vekili olarak sunduğumuz protokolden dolayı da nispi vekalet ücretine hak kazansak ne güzel olurdu. Sunduğumuz mal beyanı için ayrıca nispi ücret de alırız o zaman. Menfi tespit davasından da nispi vekalet ücreti alırız. Diyelim ki müvekkil ile aramızdaki sözleşmede %25 oranı konulmuş olsun. Tüm bu işlemlerden sonra müvekkile vereceğimiz bir miktar kalacak mı?

Neyse...Ben sadece maktu ücrete hak kazanılır derken Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'ni dayanak yapmıştım.

Alıntı:
Türkiye Barolar Birliği Başkanlığından:
AVUKATLIK ASGARİ ÜCRET TARİFESİ HAKKINDA TEBLİĞ

Davanın konusuz kalması, feragat, kabul ve sulhte ücret
MADDE 6- (1) Anlaşmazlık, davanın konusuz kalması, feragat, kabul ve sulh nedenleriyle; delillerin toplanmasına ilişkin ara kararı gereğinin yerine getirilmesinden önce giderilirse, Tarife hükümleriyle belirlenen ücretlerin yarısına, karar gereğinin yerine getirilmesinden sonra giderilirse tamamına hükmolunur.

Tarifede yazılı olmayan işlerde ücret
MADDE 19- (1) Tarifede yazılı olmayan hukuki yardımlar için, işin niteliği göz önünde tutularak, Tarifedeki benzeri işlere göre ücret belirlenir.

İKİNCİ KISIM
BİRİNCİ BÖLÜM
Yargı Yerlerinde, İcra ve İflas Dairelerinde Yapılan ve Konusu Para Olsa veya Para ile Değerlendirilebilse Bile Maktu Ücrete Bağlı Hukuki Yardımlara Ödenecek Ücret

1. Görülmekte Olan Bir Dava İçinde Olmamak Koşulu ile İhtiyati Haciz, İhtiyati Tedbir, Delillerin Tespiti, İcranın Geri Bırakılması, Ödeme ve Tevdi Yeri Belirlenmesi İşleri İçin:
a) Duruşmasız İse 125,000,000. TL.
İKİNCİ BÖLÜM

İş Takibi Konusundaki Hukuki Yardımlarda Ödenecek Ücret
1. Bir Durumun Belgelendirilmesi, Ödeme Aşamasındaki Paranın Tahsili veya Bir Belgenin Örneğinin Çıkarılması Gibi İşlerin Takibi İçin 150,000,000. TL.

Ben 19 uncu maddenin delaletiyle İkinci kısım birinci bölümdeki maktu ücretin yani 125 YTL'nin talep edileceğini iddia etmekteyim. Bir ihtimal ikinci bölümdeki 150 YTL talep edilebilir diyenler olabilir...Ancak nispi ücret talep edilebilir diyenlere hiç katılmıyorum.

Eğer sorudaki sulh ve ibra, deliller toplanmadan önce yapılmışsa, tarifenin 6 ıncı maddesine göre ücretin yarısı talep edilebilir. Yani soru sahibinin Dimyat'a pirince giderken; evdeki bulgurdan olma ihtimali de bulunmaktadır.

İmkansızı isteyelim ama yasal ve meşru yollardan isteyelim.

Saygılarımla