Mesajı Okuyun
Old 14-12-2007, 13:32   #23
Av.Beydağ

Alıntı:
Yazan Zafer Erman
Eski Bağ-Kur sözleşmeli vekili olduğumu belirteyim.

Bu arada Elvan arkadaşım sizin sözünü ettiğiniz dava ile ilgili Yargıtay kararları bulunmaktadır.(müvekkil eşinden dolayı Bağ-Kur emeklisi olmuş ve onun adından sağlık karnesi kullanmaya başlamış,ancak aynı anda kendi isteğe bağlı SSK primlerini düzenli olarak yatırmış ve oradan da emekli olmuş. Bağ-Kur kendi sağlık karnesi var iken eşinin sağlık karnesinden yararlanamaz gerekçesi ile bizden tedavi giderlerini yasal faizi ile birlikte talep etti. Biz de yapılan işin usul ve yasaya aykırı olduğunu ve borçlu bulunmadığımızı tespit açısından dava açtık. Karar olumlu Yargıtay aşamasında bekliyoruz. Benzer nitelikli benim davam da karara çıktı Yargıtay'da ama sonucun olumlu olacağını düşünüyorum.

Sayın Erman,
araştırdığım konuyla ilgili başlıklara bakarken, bu yanıtınız ilgimi çekti. Benim müvekkilemin eşi Bağkur'dan emekli, kendisi de 1999 yılında SSK'dan isteğe bağlı emekli olmuş. Bu güne kadar eşinin üzerinden Bağkur sağlık cüzdanını kullanmış, en son 2002 yılında sağlık cüzdanı yenilemiş, üzerinde vizesizdir kaydı var. Bu güne kadar problem olmamış ama olabilir diye hep tedirgin kullanmış. Şimdi de cüzdanın sayfaları dolduğundan, yeni sağlık cüzdanı için başvurursam geçmişe dair tedavi giderlerini isterler mi, yaptığım yasal mı endişeleri taşıyor.
Eğer yanlış anlamadıysam yukarıda verdiğiniz dava örneği tam da bizim olayımıza uyuyor. Acaba bahsettiğiniz dava sonuçlandı mı ? Bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Av.Beydağ