Mesajı Okuyun
Old 26-05-2013, 01:02   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan av.m.a.e
Değerli arkadaşlarım.
Sigorta Hakem Heyeti Kararları ile alakalı bazı soru ve cevaplar gördüm ancak aşağıda belirteceğim hususta bir soru cevap göremediğim için yazıyorum. değerlendirme yapacak arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
Müvekkilim bir trafik kazası sonrasında 22 Bin TL lik zara nedeniyle Hakem Heyetine Müracaat ediyor. Hakem Heyeti 0,38 Promil alkol nedeniyle müvekkili kusurlu görüyor ve reddediyor. karar ticrat mahkemesine gidiyor ve karar tebliğ ediliyor. Ancak Hakem heyeti kararı henüz ticraret mahkemesine gitmeden müvekkil karayolları trafik kanununda belirtilen 0,50 promil çıtasını baz alarak her hangi bir ticaret mahkemesinde alacak davası açıyor. şimdi dosya bana geldi. Sigorta şirketi 40 bin TL alltındaki hakem heyeti kararlarının kesin olduğunu, dava konusu yapılamayacağını beyan ediyor.
Hakem heyetinin bu kararına rağmen dava açma hakkı olamaz mı. yapılabilecek şey nedir.

Benzer bir olay benim başımdan geçti. Geçen sene büroma hırsız girdi. Sigorta hasarın %40 civarını ödedi. Kalanı için sigorta tahkim kuruluna dava açtım. Davayı kazandım. Sigorta sigorta hakem heyeti kararının iptali için ticaret mahkemesine dava açtı. Rakam 40.000 TL den küçük olduğu halde. Ticaret mahkemesi ilk celsede davayı ret etti. Sigortanın dava açması iyi oldu. Vekalet ücreti de aldı avukatım.