Mesajı Okuyun
Old 02-07-2009, 13:20   #24
Av.Emin

Bence biz avukatların duruşmaya nasıl geldiklerini tartışmıyoruz.Çoğunluk itibariyle zaten kendilerine yakışır şekilde giyindikleri malum.Hatta avukatlar çoğu meslek grubuna göre daha ihtimamlı giyiniyorlar diye düşünüyorum.(öyle olması da gerekir)
Özgürlük dediğimiz kavram salt tek başına bence bir anlam ifade etmemektedir.Sistemin için deki özgürlük mü yoksa sistemin dışına taşan özgürlük mü?
Şayet sistemin için deki özgürlükse bir problem yok bence.
Bence avukatlık kim ne derse desin kamusaldır. Ancak kamuya bağlı değildir. Yani organik bağ yoktur. Oysa ki işlevsel açıdan illiyet açısından tamamen kamusaldır.Şekil ve kurallar gereklidir. Aksi halde disiplin ahlak ve etik kaybolur.

Şimdi giyime dönelim.Kimse bir avukata niye şu marka şu renk, şu beden takım elbise giydin diyemez bu kocaman bir özgürlük alanıdır. Ancak bir karış sakalla şu yeni moda zincirli kotlarla ve üzerinde bir tişörle bir avukat ben tahayyül edemem.
Hatta kendi açımdan daha da ileri gidiyorum ben haftasonu dahi giyimime dikkat ederim. Kot ve tişört giysem dahi belli usulde giyinirim.
9.Cumhurbaşkanımız haftasonu olsa da kravat takmayı ihmal etmezdi.Kısa kollu gömlek dahi nadiren giyerdi. Gömlekleri kol düğmeli seçerdi. Saygısı vardı milletine ve kendine.

Saygılarımla