Mesajı Okuyun
Old 11-03-2011, 15:38   #36
Admin

Sayın Av.Armağan Konyalı,
Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sayın Admin her zamanki gibi haklı çıktı:

İlgili Kanun olan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları Hakkında Kanun'a bir madde eklendi ve sorun çözüldü. Bu maddenin eklenmesi konusunda Türkiye Barolar Birliğinin etkili olduğu söylendi.
Teveccühünüz için teşekkürler ancak haklı çıkmış sayılmam, zira kinaye yapmıştım.

Avukatların sorunlarının çözümü için Avukatlık Kanununun değişmesinin yeterli görülmeyip, her mevzuata ayrıca özel eklemeler yapılmak zorunda kalınması oldukça acı. Hatta bu kanun değişikliği sonrası da sonuç alınacağından emin olamıyoruz, Belediye'nin biri çıkıp "benim kapı gibi kendi yönetmeliğim var orada da özel hüküm var ben kendi ilçemde avukatlardan işyeri harcı alırım, hem kanun X ilçesinde alınamaz şeklinde özel bir hüküm getirmemiş" veya "tamam kanun avukat bürosu demiş ama benim harç istediğim yer avukatlık ortaklığı, kanun onu istisna tutmamış" gibi bir uygulamaya giderse şaşırmamak gerek.

Bazen kanunun ne dediği önemli olmuyor, onu işine geldiği gibi değil, iyiniyetle ve yasamanın arzuladığı şekilde yorumlayıp uygulayacak yürütme ve yargıya da ihtiyaç duyuluyor.