Mesajı Okuyun
Old 07-06-2013, 13:55   #68
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Av. Burçin Özenli
Sayın Meslektaşlarım,

Benim de birkaç sorum olacak. Açmış olduğum maddi ve manevi tazminat talepli boşanma davasında davalı tarafından davaya cevap verilmeyerek ön inceleme duruşması için gün verildi. Davalı ön inceleme duruşmasına katıldı ve hakimin kendisi için nafaka isteyip istemediği sorusuna "ben kendime bakabilirim; ancak çocuklarım için nafaka istiyorum" diye cevap verdi.

İki hafta geçmeden ise kendisine bir vekil buldu ve bir dilekçe ile maddi- manevi tazminat ve nafaka talebinde bulundu.

Davalının karşı dava açmadan boşanma davası sırasında tazminat ve nafaka isteyebileceğini biliyorum. Ancak bunu dilekçelerin teatisi sona erdikten sonra da yapabilir mi?

Ayrıca davalının "ben kendime bakabilirim" beyanı tazminat ve nafakadan feragat niteliği taşır mı?

Son olarak, davalı süresi içerisinde davaya cevap vermemiş; ancak duruşmada adeta cevap gibi beyanda bulunmuştur. Tarafların kusurlarının tespiti açısından bu beyan nazara alınabilir mi? Benim şahsi kanaatim süresi içerisinde cevap verilmediğinden davayı inkar etmiş sayılacağı ancak davacıya kusur izafe edecek beyanlarına itibar edilmeyeceği yönündedir. Amma velakin boşanma davalarında usule çok da itibar edilmiyor.

Açıkça feragat edilmemiş bir konuda, zımnen feragatten bahsedilemez.

HMK MADDE 309- (1) Feragat ve kabul, dilekçeyle veya yargılama sırasında sözlü olarak yapılır.
(2) Feragat ve kabulün hüküm ifade etmesi, karşı tarafın ve mahkemenin muvafakatine bağlı değildir.
(3) Kısmen feragat veya kabulde, feragat edilen veya kabul edilen kısmın, dilekçede yahut tutanakta açıkça gösterilmesi gerekir.
(4) Feragat ve kabul, kayıtsız ve şartsız olmalıdır.