Mesajı Okuyun
Old 21-09-2013, 00:49   #25
av.isa1923

Ben Ankara'da hem ücretli avukat olarak hem de kendi işlerimi alarak çalıştım. Ama serbest avukatlık cidden ayaklar altında. Özellikle Ankara'da bir hukuk bürosunda SSK'lı olarak çalışan avukat maaşları, İstanbul'da stajyer avukat maaşları ile neredeyse aynı. Ben de birçok arkadaşım gibi kurum avukatlığına geçmeyi karar verdim. Uzun süre kurum avukatlığı ile ilgili araştırma yaptım. Bu konuda az çok bilgi sahibiyim.

Alıntı:
Yazan aquarius
Sn hukukkızı yanıtınız için teşekkür ederim.Yeni işinizde huzurlu ve mutlu günler.Yaşım otuz üstü.Bayan avukat olarak benim de tercihim kamu.Kamu avukatlığında otuzbeş yaş sınırı olduğunu duymuştum.Gerçi henüz bu sınırı aşmıyorum(kıl payı).Yine de bilgisi olan varsa bizimle paylaşırsa sevinirim.

Kurum avukatlarında söylediğiniz gibi 35 yaş sınırı vardır. Kurumlar genel olarak sınavın yapıldığı yılın ocak ayının ilk günü itibariyle 35 yaş şartını arıyor.(yani 01.01.1978 ve daha sonra doğmuş olanlar başvurabilir diye şart koymaktadırlar. Ancak ben bazı ilanlarda sınava başvuru tarihi itibariyle 35 yaş şartını arayan kurumlarda gördüm.

Alıntı:
Yazan Murat YURDAKUL
2013 kpss puanıyla kurum avukatlığına başvurabilir miyiz?

Genel olarak kurum avukatlıkları b kadrolu memurluklardır. b kadrolu memurluklar kpssnin çift yıl puanlarına göre avukat almaktadırlar.Bu nedenle 2013 puanınızla kurum avukatlığına kural olarak başvuramazsınız. Ancak bunun yanı sıra istisnaende olsa Gelir İdaresi Başkanlığı gibi p3 puanıyla hem tek hemde çift yılların kpss p3 puanı alan avukat alan kurumlar vardır. Siz bu kurumlara kpss2013 p3 puanınızla başvurabilirsiniz. Yada kpss p21, p79, p103 gibi puanlarınızda yüksek ve yds niz de varsa a kadroda olan uzman yardımcılığına da başvurabilirsiniz. Uzman yardımcılarının maaşları kurum avukatlarının maaşlarından daha yüksek