Mesajı Okuyun
Old 10-08-2007, 09:49   #23
Av.EErdem

Staj sırasında 6 aylık eğitim seminerlerinde hakim ve savcı adaylarının avukatlara karşı doldurulduğuna ben de inanıyorum. Hatta bir büyüğüm olarak çok sevdiğim ve dostça görüştüğüm bir bayan hakim, kendi dönemlerinde böyle şeyler olmadığını ama yeni gelenlerin seminerler sırasında aynı zamanda birbirlerini de doldurduklarını ifade etmişti. Sizlerle başımdan geçen ve büyük şaşkınlık yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum;
Staj yaptığım dönemde 2 hakim stajyeri arkadaşım vardı. Biz 3 avukat stajyeri ve 2 hakim stajyeri beraber gezer, her öğlen yemeğe gider, doğumgünlerimizi beraber kutlardık.Adliye personeli bizlere ''avukat stajyeri'' onlara ise ''hakim adayı'' der ama bunu umursamazdık. Staj süremiz kısa olduğundan bizler avukat olduk, onlar staja devam ettiler, adliyeden çıktıklarında ilk geldikleri yer bizim büromuzdu. Sonra kura çektiler ve savcı olarak farklı yerlere gidecekleri belli oldu. Biz avukatlar durur muyuz, arkadaşlarımıza süpriz bir kutlama yemeği düzenledik ve hep beraber yemeğe gidip güzel vakit geçirdik. Dönüşte savcı adayı arkadaşlarımızdan biri '' İyi ki uzak bir yer çektik kuradan yoksa bu yemeğe gelemezdik '' dedi, diğeri de bunun doğru olmayacağını söyleyerek arkadaşını doğruladı. Kendimi tutamayarak ''Nasıl yani? '' diye sormam üzerinde de çok kırıcı bir açıklama yaptı. Çevreden gören olsa bizleri kayıracaklarını düşünürmüş, yargının farklı ayaklarıymışız, sadece onlar birbirlerini anlayabilirmiş, bizden bunu anlamamızı beklemiyorlermış vs...
Şimdi duruşma salonunda sigara içen, duruşma esnasında cep telefonuyla görüşen, avukat telefonun sesini kısmadan salona girince yeri göğü inleten hakim ve savcıları gördüğümde hiç şaşırmıyorum. Evet onlar Adliyenin ağaları ve paşaları. En azından kendileri böyle sanıyor.