Mesajı Okuyun
Old 01-02-2007, 12:34   #2
altiokebru

Sayın Sertan;
Bir küçüğün mağdur olduğu dosyamda katılma talebim kabul edilmişti. Küçüğün yalnızca annesi vardı ve anne de şikayetçi olup davaya katılmıştı. Yine küçüğün anne ve babasından birisinin sanık olarak yargılandığı bir başka dosyada, mağdur vekili idim ve velayet altındaki küçüğe kayyum atandıktan sonra katılma talebimizin karara bağlanmasına karar verildi. Somut olarak dayandığı yasa maddesini bilmemekle birlikte, katılma talebinizin kabul edileceği kanısındayım. Sonuç olarak ana ve/veya babadan birinin sanık olmadığı durumlarda, küçük adına katılma talebinde bulunulabiliyor, aksi halde küçüğe kayyum tayin edildikten sonra katılma hususu değerlendiriliyor. Yine henüz hazırlık aşamasında olan bir dosyada küçüğün cinsel istismarı iddiası ile amca şüpheli durumunda, anne ve şikayetçi, baba ise kardeşi olan şüpheliden şikayetçi olmak istemiyor, hatta bu konuda eşine de baskı ve şiddet uygulamış. Dayak olayı adli mercilere bildirildi. Baba hakkında velayet görevini kötüye kullanmaktan ve failin cezalandırılmaması için şikayetten vazgeçmek üzere eşine şiddet uygulamasından dolayı şikayetçi olmayı düşünüyorum. Velayete her iki eşin birlikte sahip olduğu bir durumda birisi şikayetçi olmak istemezse yine kayyum tayini yoluna gidilebilir mi diye düşünüyorum. Ayrıca şikayetimiz üzerine velayetin nezine de karar verilebilir kanaatimce. Sorunuza bir başka soru ile karşılık vermiş oldum ama benzer bir konu ve konu ile ilgili olarak sizin ve diğer meslektaşlarımın değerlendirmelerini bekliyorum. Teşekkürler