Mesajı Okuyun
Old 29-12-2007, 18:42   #64
Av.Suat Ergin

Sayın Mustafa ÖZCAN,

Öncelikle şunu belirteyim. Sizin davetiniz üzerine bu forumda yazmaya başladım. Misal 43 No.lu mesajınızdaki şu çağrınız;

Alıntı:
(Bir müddet yazmayacağım bu konuda, yeni fikirler farklı bakış açıları çıkmasını bekleyeceğim)

Bunun dışında hemen hemen tüm mesajlarınızda kendinizi ‘hukukçu” olarak nitelemenize; bir mesajınızda ‘hukukun üstünlüğü’ ne inandığınızı söylemenize rağmen, yazdıklarınızın bu kavramlarla bağdaşmadığını görünce ve polis devletine ait yöntemleri övmenize ve önermenize daha fazla dayanamadığım için yazmaya karar verdim. Çünkü bu forumu çocuklar okumasa bile, pırıl pırıl genç hukuk öğrencileri; stajyer avukatlar; avukatlar ve belki de daha önemlisi THS ziyaretçileri okuyup, olumsuz etkilenebilirdi. Şunu düşünmelerini istemiyorum: Hukuk sitesinde hukuka aykırı ifadeler geçmesine rağmen kimse sesini çıkarmıyor. Arada doğru yaklaşan ve yazan üyelerimizi de yıldırarak her yazılana yanıt verdiniz, dolayısıyla en çok sizin mesajlarınız görünmekte ve okunmaktadır.

Ben kendi tespitlerimi yazacağım, sizin katılmanızı beklemiyorum.

1- KAVRAM KARGAŞASI YAŞAMAKTASINIZ:

‘hukukçu” kelimesini farklı anladığımız ortada… Siz her avukata bu sıfatı yakıştırmaktasınız. “‘hukukçu takılmak” gibi argoya benzer bir nitelemede bulundunuz. Yine ‘hukukun üstünlüğü’ kavramını da yanlış anladığınızı sanıyorum. Bunları tartışmak, genel kabul gören anlamlarını yazmak isterdim. Ancak bu yazı çok uzun olacak o nedenle daha sonra yazarım.

2- TEMEL HUKUK İLKELERİNİ DE TERS YÜZ ETTİNİZ:

Evrensel ceza hukukunun temel ilkelerinden ‘Delilden suçluya ulaşmak’ ilkesini ters yüz ettiniz. Polisin çok sevdiği ‘Suçludan delile ulaşmayı’ övdünüz ve savundunuz.

38 No.lu mesajınızdan alıntıdır:

Alıntı:
“Yine örnekleri görülmüştür. Kibar konuşan yasa adamı ile suçlu alay eder. Külyutmaz diğer polis gelir. Korkutur adamı, bülbül gibi şakıtır. Ama bu arada biraz çizgiyi aşar, aşmak zorundadır. Aşmazsa suçlu pişkindir zaten. konuşmayacaktır. Burada çizgiyi aşma sınırının, elinin tersi ile iyi bir tokat olduğunu ve suçluyu sandalyesinden yere düşürdüğünü ve suçluda korku uyandırdığını düşünelim. O tokat olmazsa o adam konuşmayacak ve olmuş ve olmaya devam edecek bir suç zinciri tüketilemeyecektir. Şimdi bu tokat fazlaydı diyen o suçlu ile sokakta karşılaşmak zorunda kalırsa bir şey söylemeye hakkı kalırmı... “

Ama bu ve benzeri mesajlarınıza tepki gelince, “Ama ben işkenceyi savunmuyorum ki” mealindeki sözlerle zevahiri kurtarmaya çalıştınız.

3- HEM SİZE YANIT VEREN MESLEKTAŞLARA HEM DE BANA KARŞI KULLANDIĞINIZ USLUP MESLEK VE FORUM KURALLARINA AYKIRIDIR:
Bir forum açtınız. Hem farklı fikirler olsun diyorsunuz. Hem de size katılmayanlara saldırgan tavır sergiliyorsunuz.

30 uncu mesajdan alıntıdır:

Alıntı:
“Bakın yukarıda bir kaç mesajınız var, bu mesajlarınızın hiç birinde olayın nirengi noktasına ilişkin bir şey yazmadınız. Çünkü kritik bir konu, bir tarafta meşruluğu savunup tüm gayrimeşru yöntemleri dışlasanız bu kez göz önünde vahim bir hadise var onu hukukçu kimliğiniz ve vicdanınız kabul etmiyor...”

Sayın Özge Yücel’e hitaben yazdığınız mesaj bu…

15 inci mesajdan alıntıdır:

Alıntı:

Bunu böyle yazdığım halde site niye ayağa kalkmadı biliyormusunuz ? Hukukçu olmak ayrı şey, hukukçu takılmak ayrı şey de ondan.! Hukuk teorisi ile hukuk uygulamasının birbirinden son derece bağımsız olduğunu buradaki arkadaşların tamamı bilir. Sözsüz alanda hukuk uygulayıcısı olan saygıdeğer meslektaşlarımızla aramızda gizli bir anlaşma vardır. Birimizin kastettiğini diğerimiz kolaylıkla anlıyoruz.”

Sayın Gemici’ye hitaben yazdığınız mesaj da budur.

Bana karşı takındığınız tavra gelince… Mesajınızı yazdıktan sonra bir üyemiz uyarınca değişiklikler yaptınız. Ancak mesajınız ilk haliyle; bu forumu izlemeye alanların posta kutusuna gitti. Bu nedenle yanıtlama hakkımı kullanıyorum.

Alıntı:
“Makyavelist yaklaşım içeren bir tek cümlemi gösterin bana”

İtiraz ettiğiniz mesajımda 2 alıntı vardı zaten. Daha çok var…Forumunuzun başlığı dahi Makyavelizmin özetidir: “Meşru sonuçlara gayrimeşru yollardan ulaşmak doğrumudur”

Yine şüpheliye işkence yapılmasını önermek de en hafif tabiriyle Makyavelist bir yaklaşımdır.

Alıntı:
“Anlayışınız buysa hiç bir yazdığınıza cevap vermem bundan sonra,”

Siz monolog yapmayı seviyorsunuz. Sizin gibi düşünen üyelere teşekkür ediyorsunuz; düşünmeyenleri ise bu şekilde tehdit ediyorsunuz. Bana cevap vermemeniz, umurumda olmaz. Ancak hukuka (Av. Suat Ergin olarak)ve forum kurallarına(Forum Yöneticisi sıfatıyla) yazdığınız her mesaja cevap verebilirim.

Alıntı:
“HAYATIMDA HİÇ RÜŞVET VERMEDİM”

Size böyle bir şey isnad etmedim. Verip vermediğinizi bilmediğim için bunu ima dahi etmem.

Ama itiraz ettiğiniz mesajımı biraz daha sakin okur musunuz? Siz hedefe giderken meşru olmayan başka yöntemler kullanıyorsunuz, olaydaki, avukat da başka yöntem kullanıyor. Siz benimkisi masumane diyorsunuz, o avukata sorsanız benimki daha masumane diyecek. Hatta diyecek ki “ Kardeşim 300.000 lira avukatlık ücretine anlaştık, sadece 10.000 liraya adamı tahliye ettim.” Bunlar görece kavramlar…Evrensel hukuk ilkelerinden sapıldı mı, herkes kendisine göre bahane yaratabilir.

Bir avukat arkadaşım bana “ Abi hak ettiğim vekalet ücretini alamıyorum ben de masrafı çok gösteriyorum. Mesela adama Boşanma davası için 750 YTL söylüyorum, kabul etmiyor ama 500 vekalet 250 masraf deyince davayı veriyor” deyince “ Yanlış yapıyorsun masrafın o kadar olmadığını öğrenen müvekkil sana iş verir mi” demiştim. Benim haklı olduğumu aradan 7 yıl geçtikten sonra söyledi. Kendisine göre o da haklıydı.

4- ÖNYARGILIYIM:

Evet size ve sizin gibi düşünen avukatlara karşı önyargılı hatta sonyargılıyım. Nedenlerini yukarıda açıkladım. İşkenceyi savunan herkese karşı önyargılıyım.

Alıntı:
”Birde şunu merak ettim. Eşcinselliğin tartışıldığı forma yazdıktan sonra burada yazmaya başladınız. Oradaki yazdıklarımı mı hoşlanmadınız. Çünkü önyargı ve hakaret seziyorum yaklaşımlarınızda.”

Hangi sözüm hakaret içeriyor? Ben iyi bir avukatım, hakaret etmem.

Eşcinselliğin tartışıldığı forumda da yazdım. Size ve 2 üyeye soru sordum, yanıt bekliyorum. Sadece siz yanıt verdiniz. Orada da yazmaya devam edeceğim. Oradaki yazdıklarınızdan da hoşlanmadım, doğrudur.

Burada yazma gerekçemi mesajımın başında belirtmiştim. Yine yazayım: Siz davet ettiniz.

Saygılarımla