Mesajı Okuyun
Old 29-12-2007, 15:31   #62
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Mustafa ÖZCAN
Avukatın verdiği rüşvet hukuka aykırı, ahlaksızca ve son derece yanlış, Rüşvetle iş hallettiğine yönelik izlenim oluşturmuş, haksız ve hukuka aykırı bir yöntemle meslek icra ediyor. Rüşvetle haksızı haklı çıkarmaya çalışıyor. Üstelik bunu At Binenin Kılıç kuşanın diyerek haksız rekabet ettiği dürüst olan meslektaşını (Armağan Beyi) ezmekte kullanıyor.

Rüşvet gibi gayrimeşru bir eylemin karşısında doğru sonuca ulaşmak için kullanılmış sonucu doğru bir yalan var. Yalanda gayrimeşru ama sonuç doğru.

Burada Rüşvet = Yalan = Herikiside gayrimeşru yol yanlışına düşmeyin lütfen, çünkü amaçlar ve hedefler farklı...

Saygılar....

Sayın Mustafa ÖZCAN,

Sizin yazdıklarınızla, olaydaki avukatın davranışları arasında bir fark göremiyorum.

Sizin yazdıklarınızdan bazı alıntılar:
1. No.lu Mesaj:
Alıntı:
Yazan Mustafa ÖZCAN

Doğru olan sonuca ulaşmak için yalan söylemek, ya da bu şekilde yapılacak kurgular doğrumudur..??

Sizin başınıza gelen bu türden hadiseler varmı ? Doğru olan sonuca ulaşmak için çokta doğru olmayan hareketler yapılabilir mi ?

3. No.lu Mesaj:

Alıntı:
Yazan Mustafa ÖZCAN
Hukukta "Maslahata Uygunluk" olarakta tarif edilen, olumlu sonuca ulaşmak için olumsuz yollardan gidilmesi, doğru olan sonucu bozarmı,

Sayın Av. Armağan Konyalı'nın aktarımından:

Alıntı:
Niyetini beğenmemiştim. Konuyu değiştirmek için merak ettiğim soruyu sordum :
- Uzman demiştin. Hangi konuda uzmandı?
- Bütün Türkiye’nin mahkemeleri kaza raporlarını Ankara’ya karayollarına gönderiyor. Karayollarından bilirkişi raporu gelene kadar tutukluluk hali sürüyor. Bu avukatın orada tanıdığı var, rapor hemen geliyor. Tutuklu kalma süresi de kısalıyor.

Olaydaki avukat ne yapmıştır? Müvekkilinin çabuk tahliye olması için, raporun dosyaya dönüşünü hızlandırmak için rüşvet verilmesi gerektiğini söylemiştir. Henüz vekalet ücreti adı altında para dahi almamıştır.

Müvekkili tutuklu bulunan her avukatın ilk hedefi ne olmaktadır? Bir an önce tahliyeyi sağlamaktır, değil mi? Amaç meşru olduğu kadar kutsaldır da...Olaydaki avukat ne yapmıştır? Raporun müvekkil lehine değişmesi için değil; dosyaya çabuk gelmesi için rüşvet verdiğini söylemiştir.

Sizin bütün forum boyunca yazdıklarınızla olaydaki avukatın söyledikleri arasında fark göremiyorum.

Tamamen makyavelist bir davranış yani;

Amaca giden her yol mübahtır.

Forumu Okuyanlar İçin Not: Yazdıklarımdan olaydaki avukatın davranışını onayladığım anlamı çıkarılmasın.

Saygılarımla