Mesajı Okuyun
Old 25-11-2011, 01:09   #18
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
Yazan murka
Değerli meslektaşlarım;
Hizmet tespiti hususunda bir sorum olacaktır.Yanıtlarınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Müvekkilimin müteveffa eşi 1987 yılında vefat etmiştir.1976 yılında ve 1978 yılında aynı işyerinde çalışmıştır.1976 yılında 29 gün sigortalı gösterilmiş ve işten çıkış gösterilmiştir.1978 yılında ise 15 gün sigortalı gösterilmiştir.Ve zaten işyeri bu tarihten sonra da yasa kapsamında çıkmıştır.Bu işyerinde çalışmaya başladığı ilk tarih olan 1976 yılında 29 günden daha fazla süre ile eşinin çalıştığını müvekkilim beyan etmektedir.Ancak işten çıkış gösterildiğine göre bu belgelerde imzası olup olmadığını bilmiyorum.Var ise; imza inkarı halinde de şahsın vefat etmesinden dolayı başkaca resmi evraklarla karşılaştırma yoluna gidilecektir.
Fakat en başta sorum şu ki; 1976 ve 1978 yıllarında çalışmış , işe girişi yapılmış ve kuruma sunulmuş ancak arada da farklı bir işyerinde daha çalışmış olan müteveffanın hak düşürücü süre nedeni ile hak kaybına uğrayıp uğramayacağıdır?Arada çalışmış olduğu işyerinde 1977 yılı mart ayında işe girmiş görünüyor ancak çıkış yapılmamıştır.Her ne olursa olsun 1978 yılı temmuz ayında farklı bir yerde çalışmaya başlayarak işten çıktığı aşikardır.
Nasıl bir yol izlemem konusunda önerilerinizi rica ediyorum..
Saygılar...

Sevgili meslektaşım... Kısaca ve sorunuzla bağlı kalarak: İşe giriş bildirgelerinin bulunduğu 1976 ve 1978 yılları için, işe giriş bildirgelerindeki işe başlama tarihlerinden itibaren o yılların sonuna kadar olan süreler yönünden hakdüşürücü süreden bahsedilemez. O halde, işe giriş bildirgelerinde görülen işe başlama tarihleri ile o yılların sonuna kadar olacak tarih aralıklarını (iddia ettiğiniz fiili hizmet süresini) belirterek, ve başka işyerinde hizmetlerinin görüldüğü sürelerle çakıştırmamaya dikkat ederek davanızı açabilirsiniz. Davanızda sorununuz hakdüşürücü süre olmayacaktır...