Konu: Dile saygı
Mesajı Okuyun
Old 19-06-2006, 09:37   #18
NİLGÜN SEYMEN

Yeni Fikir Azınlık nedir ..nasıl olunur..?

Ben tarihçi sosyolog yada uzman değilim ama yaşadığım topraklarda -NELERİ YAŞASAYDIM-azınlık hissederdim kendimi..?

1/-Oy hakkım elimden alınsaydı
2/-Kendim veya benim neslimi takiben herhangi bir breye ;kazandığı ya da arzuladığı -okula kayıt yaptırdığımız anda..
bana -soyumdan-dolayı-HAYIR GİREMEZSİN-çünkü sen lazsın.gürcüsün,arnavutsun,tatarsın,çerkezsin,poma ksın,azarisin,ermenisin,rumsun.
gibi bir kısıtlama getirilseydi..
3/-Yaşadığım topraklarda,tatil yapmak imkanlarım elimden alınsaydı..
4/-Yaşadığım topraklarda,dilersem istediğim statülerde yükselmek şansım daraltılsaydı..
5/-İkamet ettiğim muhitte,uyruğumdan dolayı çıkarılsaydım..dışlansaydım..ya da bana şurada oturmak zorundasın diyerek devletin belirli bir sokağı göstermiş olması beni çok incitirdi..
Bunların haricinde o günün koşulları ve standartlarında-sosyo-ekonomik-bağlamlarda zekam ve ailevi pozisyonlarımın öngördüğü konumda kalmışsam eğer ,bunun faturasını devlete değil kendime çıkarırdım..
Çünkü iyi bir eğitim zeka + koşullar dengesinde gerçekleşebiliyor maalesef..
Ben 4 yıl kırtasiye+3 yıl süs imalatçılığı yaptım..
Bugün yürümüyor ve askıya alınmışsa bunun faturasını devlete değil yaşadığım yoğunluğa bağlıyorum..Ben şu koşullarda yaşadığım ticari durgunluğu ancak koşullarımla özdeşleştirebilirim..

Vatandaş olmanın sağladığı ana ilkelerle kişinin kendi şahsında yaşadığı imkan dahilindeki iniş çıkışlar asla karıştırılmamalıdır..

SAYGILAR
GÜZELLİKLERLE KALINIZ
19.06.2006/10.36
BURSA