Mesajı Okuyun
Old 30-08-2014, 12:19   #3
üye25928

Alıntı:
Yazan ozgesibil
Hukuk fakültesine başlayacağım bu sene. Seçmeli dersler şunlar ilk yarıyıl için: sosyolojiye giriş, özel hukuka giriş (bu ders yabancı dilde veriliyor), Türk siyasi tarihi, hukuk dili ve metodolojisi. Sizce hangisini seçsem daha yararlı olur? Mesleki konuda ve ileri dönemlerdeki dersler konusunda daha fazla işime yarayabilecek ders hangisi sizce ya da bu konudaki tavsiyeleriniz neler, derslerin hangisi bana ne katar? Şimdiden teşekkürler, saygılar.

Kamu hukukuna ilginiz varsa Türk Siyasi Tarihi, Anayasa Hukukuna yardımcı olabilir.

Yabancı dilinizi mesleki olarak da kullanmak isterseniz, Özel Hukuka Giriş düşünülebilir.

Genel itibariyle hukuku anlamaya ve özümsemeye; adalet, hukuk, adet, uygulama gibi kavramlara farklı bir açıdan yaklaşmak için Hukuk Dili ve Metodolojisini düşünmelisiniz.

Yine hukuk kurallarının nasıl meydana geldiği ve özellikle kamu hukukunun esasını kavramak için sosyolojiye giriş seçebilirsiniz.

Ama ben olsaydım, hangi dersten en yüksek puanla geçebilirdim ona göre ders seçerdim. Öğrenci psikolojisi, ileride bunu göreceksiniz.