Mesajı Okuyun
Old 16-08-2013, 18:34   #7
Av. Aday

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Benim TBB sicilim 60000'lerdeydi. Şimdi bilmiyorum ama hadi olsun 100000.
Türkiye nüfusu dikkate alındığında 100000 avukat çok değildir. Ekonomik büyüme ile birlikte aynı oranda şirket sayısı, çalışan sayısı vb. artmaktadır.
Az sayıdaki avukatın içinde niteliksiz de olsam bir takım fırsatları değerlendirerek çok para kazanabileyim mantığının bir kenara bırakılması ve bir yandan da bence asıl sorun olan mesleğin kanunundan başlayarak nitelikli meslek mensuplarının, adil ve emekten yana bir yapı içerisinde mesleği icra edebilecekleri bir düzenin kurulmasıdır.
7

Yazımda sadece bu yıl üniversitelerin 15000 öğrenci aldıklarından söz etmiştim. Ayrıca doğru düzgün bir profesörü bile yokken açılan ve sözde eğitim veren pek çok üniversite olduğunu sizde biliyorsunuzdur.
Vakıf üniversitelerine laf atmak gibi bir niyetim yok ama belli başlı bir kaç üniversite dışında kaç üniversitede doğru düzgün bir akademik kadro var ? Bu aynı zamanda bazı devlet üniversiteleri içinde geçerli.
Ayrıca avukat sayısında ki çokluk sebebiyle avukatların pek çok hakkını kaybettiğini eminim siz benden iyi biliyorsunuzdur. Forumda sürekli olarak kamu avukatlarının yaşadıkları zorluklardan, büro açan avukatların uzun süre ofis kirasını dahi çıkaramadıklarından söz edildiğini biliyorsunuzdur.
Ayrıca yine yazımda belirttiğim gibi bu kontenjan artışlarından kaynaklanan sorunlara yönelik çözüm önerilerini de belirtirseniz mutlu olurum. Örneğin sizin belirttiğiniz adil ve emekten yana sistem nasıl bir sistemdir ? Bu sistemin oluşması için hukukçulara düşen görevler nelerdir ?

Sizin gibi deneyimli avukatların görüşlerini almak beni mutlu edecektir.
Size ve diğer tüm yorum yazan üstatlarıma teşekkür ediyorum.
Saygılarımla.