Mesajı Okuyun
Old 30-03-2009, 01:06   #5
cemaydın

Alıntı:
Yazan abdullahekinci
Değerli meslektaşım;

Bir arkadaşım benim de askerlik yaptığım birlikte nöbet tuttuğu mevziyi terk ettiği iddiasıyla mahkemeye verildi. NÖBET YERİNİ TERK ETMENİN CEZASI NEDİR VE BU SÜRE ASKERLİK HİZMETİNDEN DÜŞERMİ? Bu anlamda bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. Birde şı aşamada itiraz mümkünmüdür mümkünse nereye itiraz etmelidir.

Saygılarımla

Disiplin subaylığında yazıcılık yaptığımdan (ayrıca mübaşirlik ve çaycılık ) bir çok bunun gibi vaka ile karşılaşdım dolayısı ile yardımcı olabilirim diye düşünüyorum.

Normalde tutanak tutulmuş olması lazım arkadaşınız hakkında, bu tutanak bölük komutanına gönderilir nöbet yerini terk eden kişinin. Eğer bu tutanağı bölük komutanı disiplin subaylığına gönderirse, disiplin mahkemesinde yargılanır arkadaşınız. Söz konusu kanun ve numarasınıda vereyim, "477 sayılı Disiplin Mahkemeleri ve kuruluşu ........ Hakkındaki Kanun." Madde 56 - Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu ve Yönetmeliğinde
belirtilen nöbet görevlerini yaparken nöbet yerini terk edenler ve başka surette
nöbet talimatına aykırı hareket edenler bu eylemlerinden dolayı hizmet
aksamamış veya maddi bir zarar doğmamışsa iki aya kadar oda veya göz hapsi
cezası ile cezalandırılırlar.

Disiplin mahkemesine giden her suç disiplin suçu olarak geçer. Askeri ceza mahkemesinden farklı olarak disiplin mahkemesinden alacağınız en fazla ceza 2 ay olur.

Ve evet disiplin mahkemesinde yargılanır ve ceza alırsanız aldığınız süre kadar cezaevine girer ve bu süre askerlikden sayılmaz, yani ceza kadar geç terhis olacaksınız. Nöbet yerini terk eden arkadaşınız gerçekden çok büyük bir hata yapmış eğer disiplin mahkemesine giderse bu olay, 2 aylık cezayı alır gibime geliyor çünkü hiçbir mazereti yok bu durumun ve genelde askerlik=nöbet olarak kabul edildiği için nöbet yerindeki yapılan hatalar muhakkak cezalandırılıyor. Nöbet yerinde uyumak veya ne bileyim çelik başlığınızı takmassanız alacağınız ceza (genelde 7 veya 10 günlük cezalar alırdı askerler bu gibi durumda) o kadar fazla olmayabilirdi nihayetinde nöbet yerindesiniz yine ve bir caydırıcılığınız var, ama nöbet yerini terk nöbet bölgesini tamamen güvenliksiz bir halde bıraktığından en ağır şekilde ihlal etmiş oluyor sözkonusu maddeyi.

Şu aşamda biryere itiraz edemessiniz, zaten tutanak bölük komutanınıza giderse ve oda bunu disiplin subaylığına göndermeye karar verirse sizi çağırır ifadenizi alır, tutanakla beraber disiplin subaylığına gönderir. Artık bu aşamada yapacak birşey olmaz duruşma günü size bildirilir. Disiplin mahkemesinin kararını temyiz edebilirsiniz 3 gün içinde.

Eğer bölük komutanı kendi bir ceza verirse o zaman bu süre askerlikden sayılır, askerliğiniz uzamaz. vereceği cezayada itiraz edebilirsiniz bu itirazı bölük komutanının üstüne yapabilirsiniz.

Mesele bizim bölük komutanı çok iyiniyetli bir subaydı, genelde çağırır bir fırça atar gönderirdi askeri. Bence gidin bölük astsubayının yazıcılarına bir sorun tutağınız gelmiş mi gelmişse gidip bir bölük komutanı ile konuşup şansınızı deneyin. Yani arkadaşınız şansını denesin.