Mesajı Okuyun
Old 01-12-2009, 11:34   #52
pia

Kusura bakmayın ancak konuyla ilgili "satmak yasak değil içmek neden yasak" şikayetini gerçekten anlayamıyorum.
Bu yasağın amacı sigara içenlerin elinden zorla sigarasını almak değil ki, içmeyenlerin olumsuz etkilerden korunmasını sağlamak.

Ayrıca burada yazan avukat arkadaşlarımızın bu konuyla ilgili "yasağı hiç umursamıyorum, sigaramı yakıyorum" tavrı mesleğin başında bir stajyer avukat olarak beni çok şaşırttı.
Kendi adıma ben yasağı sonuna kadar destekliyorum, çünkü bu yasaktan önce biz sigara içmeyenmler için dışarı çıkmak bir kafede oturmak, gidip bir müzik dinlemek dahi işkenceydi. Dumanaltı ortamlarda şikayet ettiğinizde dahi beğenmiyorsan git tavrı görüyorduk. Ayrıca sigara içmeyenler için ayrılan yerler de sigara içilen masanın hemen yanında (ayrımdan kasıt sadece sigara içmeyenler için ayrılmış olması) ve genelde o mekanın en kötü masalarından oluyordu.
Şimdi bile bi otobüs durağında o kalabalığın içinde hiç utanmadan sigara yakabiliyorlar, "rahatsız oldum" deyip uyarırsanız da sizin oradan uzaklaşmanız bekleniyor. Sanki rahatsızlık yaratan benmişim gibi.
Kaldı ki emniyet kemeri takmamak da para cezası gerektiriyor ancak kimse çıkıp da "araba benim arabam, can benim canım, ister takarım ister takmam" diyemiyor.

Bu yasak artık tüm dünyada hem de çok sert şekillerde uygulanıyor, Türkiye'de de kış geldi denilerek yeni düzenlemelere gidilmesindense, Londra'da bir İngiliz nasıl başka insanlara saygı gösterip, sigarasını dışarda içmeyi göze alıyorsa Türk insanı da bu saygıyı kazanmalıdır diye düşünüyorum.

Avukat bürolarına gelince sırf kanunun çıkarılma amacı göz önüne alındığında dahi mühendis, doktor, bakkal ayrımı olmaksızın avukat bürolarının da ev dışındaki diğer tüm kapalı alanlar gibi yasak kapsamında olduğu düşünülmelidir, benim kanaatimce.